wymiana ekranu

rozbity ekran? Nie szkodzi. Ten model ma pewną zaletę (prócz wszystkich innych) – większość części jest dość tania, łatwo dostępna i stosunkowo łatwa w wymianie. Zobaczmy.

Ile to może kosztować: standardowo, sprawdzam ceny w sieci (na początek roku 2021) – serwis autoryzowany – niezmiennie 1.309 zł. Serwisy nieautoryzowane: pierwszy – 650, naprawa w 15 minut i gwarancja nawet do 12 miesięcy (tak to napisali? sprawdzę jeszcze raz). W drugim 600 ale w 20 minut i gwarancja 3 miesiące. W trzecim – wymiana na oryginał 850 a zamiennik (wysokiej klasy chińczyk) 700 zł. Wymiana w ciągu jednego dnia roboczego, informacji o gwarancji – brak.

Gdyby zrobić to w domu? Jak i za ile? Zapraszam.

Podstawowa czynność, to ustalenie czy telefon działa ale nie wyświetla niczego czy nie działa wcale. Najprościej podłączyć telefon do komputera. Jeśli zgłosi się, wiadomo. Jeśli nie, przestaw przełącznik trybu cichego – jeśli zadrży – znaczy, że telefon działa. Jeśli masz wrażenie, że telefon nie działa, w ten sposób go nie uruchomisz (z kilkoma wyjątkami, o których innym razem) – skorzystaj z dobrego serwisu naprawczego.

Czego potrzebujemy: nowego ekranu (więcej informacji TU) i jednorazowej uszczelki, narzędzi ręcznych (było o tym TU) i nieco wiedzy – poniżej.

1 – rozkręcenie telefonu i odłączenie uszkodzonego ekranu.

Procedura jak w każdym przypadku taka sama: odkręć śruby zabezpieczające, śrubokrętem wielowpustowym i użyj suszarki do włosów, ustaw na najwyższą temperaturę. Ogrzewaj od strony ekranu, dolną połowę. Nie spali się, nie uszkodzi bardziej niż już jest. Kiedy wyczujesz, że ekran jest dość gorący, użyj przyssawki i nylonowej wkładki (piórko do gitary, rozmiar: miękki będzie idealne)

Temperatura powoduje, że uszczelka mięknie i pozwala się oderwać. Należy być ostrożnym i dokładnym. Przejdź z dolnej krawędzi do lewej, potem prawej. Tu, mniej więcej po środku będzie taśma sygnałowa. Nie „wepchnij” się zbyt głęboko. 1-2mm wystarczy. Górną krawędź nagrzej i otwieraj bez narzędzi. Delikatnie rozdzielaj elementy na prawą stronę, będą tam dwa małe zaczepy. Od spodu zobaczysz kolejną taśmę sygnałową, jest dość długa by pozwolić otwierać się na prawo – dość szeroko. To taśma funkcji FaceID i zestawu czujników z głośnikiem rozmów. Jej zniszczenie może dość drogo kosztować.

Na zdjęciu powyżej, w czerwonych kołach oznaczyłem śruby do wykręcenia. Śrubokręt typu Y. Kiedy zdejmiesz bracket (czarna, blaszka zabezpieczająca), w pierwszej kolejności odłącz baterię. To jedna z najważniejszych zasad w pracy z prącem, nawet takim malutkim – odłącz źródło! Pozostają ci trzy taśmy do uwolnienia, wychodzące z ekranu: zasilanie z obrazem, kontrola dotykowa i przedni zespół czujników z głośnikiem rozmów. Odłącz konektory za pomocą plastikowego spugera. Nigdy nie używaj do tego metalowego śrubokręta. Gotowe.

PS. to dobry moment by przeskoczyć do tematu „3 – programowanie ekranu” i wrócić tu jeszcze.

2 – kontrola ekranu i przeszczep.

Nowy ekran – nie znaczy, że działa. Dość często ostatnio sprzedają się uszkodzone lub wybrakowane wyświetlacze. Nie zrywaj folii ochronnych na tym etapie – wiele ci to zaoszczędzi czasu i pieniędzy, w przypadku problemów. Podłącz do telefonu nowy ekran, potem baterię. Uruchom i sprawdź jego funkcjonalność. Czy nie ma problemów z dotykiem, kolory nie są zniekształcone itp. Jeśli nie, odłącz baterię, potem pozostałe, dwa konektory. Wacikiem z alkoholem wyczyść kołnierz obudowy i naklej uszczelkę. Odłóż na bok.

Pozostaje przeniesienie zespołu czujników, programowanie i wklejenie nowego ekranu. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem śruby do wykręcenia. Najmniejsza – lewa, górna jest typu Y. Sama taśma jest oczywiści przyklejona – nagrzej jak wcześniej, od strony szkła choć nieco mniej niż ostatnio i delikatnie odklej.

Może się zdażyć, jak w moim przypadku, że kupiony ekran nie posiada ramki montażowej dla zespołu czujników. W takim przypadku musisz to także przenieść. Nagrzej trochę – użyty w tym miejscu klej to zwykły epoxyd – nie lubi temperatury i przestaje trzymać. Nie zapomnij wyczyścić szczoteczką – jeśli masz szkło powiększające (jeśli nie, użyj tej z iPhone’a) popatrz na to z bliska – ilość substancji różnych poraża (a niektórzy dziwią się, że pracuję w rękawiczkach).

3 – Programowanie ekranu

Nie jest w tym modelu obowiązkowe. Potrzebne jest jednak specjalne urządzenie – za min. 200 zł. Przy jednorazowej wymianie nie sugeruję zakupu. Odwiedź dobry warsztat naprawczy z nowym i starym ekranem (przed montażem) i poproś o programowanie. Wszystko trwa ok 20 sekund i kosztować może… no nie wiem… ile to może kosztować? 0 zł, 20-30 zł? Jeśli będziesz mieć z tym problem, odezwij się – postaram się pomóc. Efektem programowania ekranu jest dostęp do funkcji True Tone – reakcji matrycy na poziom, rodzaj światła zewnętrznego i dostosowanie się do niego temperaturą kolorów i intensywnością świecenia. Funkcja fajna, przydatna i miła ale nie jest potrzebna do normalnego używania telefonu.

4 – montaż, kontrola i wnioski

Zdejmij folię zabezpieczającą, wewnętrzną z ekranu i z uszczelki obudowy. Podłącz konektory ( bateria jako ostatnia! ) i uruchom telefon. Sprawdź działanie dotyku, zadzwoń na swoją skrzynkę. Jeśli usłyszysz – działa. Podczas tego połączenia, zakryj palcem siateczkę w górnej części ekranu – jeśli ekran zgaśnie – czujnik zbliżenia działa jak należy. Zakończ połączenie. Zakryj ponownie siateczkę i uśpij telefon (za pomocą guzika power – jeden klik). Ekran wyłączy się. Trzymając ciągle siateczkę zakrytą – włącz – ekran powinien być wyraźnie ciemniejszy. Zdejmij palec z siateczki – ekran automatycznie rozjaśni się do poziomu otaczającego cię oświetlenia – znaczy, że działa kontrola oświetlenia. Wyłącz telefon.

Poskładaj telefon, podłącz konektor czujników z głośnikiem, potem dwa pozostałe z ekranu. Na końcu podłącz baterię, ustaw bracket i wkręć śruby. Złóż ekran zaczynając od górnej krawędzi. Taśmy sygnałowe od prawej powinny schować się do zagłębienia – dopilnuj by nie zostały przytrzaśnięte przez ekran. Wpasuj, zaciśnij i zakręć dwie śruby zabezpieczające. Włącz i ciesz się nowym, działającym ekranem.

5 – podsumowanie

ekran kupiłem za nieco więcej niż 200 zł. Ceny są dość ruchome, (właśnie, dlaczego takie ruchy w obie strony?). Można wydać nawet 500-600 ale czy warto? Najtańszy z oLed’ów jest wystarczający w mojej ocenie (wersja hard oLed – zimny odcień bieli, który i tak zostanie „złamany” dość sprawnie przez TrueTone). Uszczelka od 2-10 zł, narzędzia już miałem. Razem, z transportem… bez naciągania: 240 zł. Ok 20 minut pracy (we wprawnych rękach) lub 3-4 godziny na pierwszy raz – to też dobry wynik. Pośpiech nie służy. W porównaniu do cen uśrednionych (na wstępie), zaoszczędziłem ponad 1000 w stosunku do wymiany w autoryzowanym punkcie i ponad 100% w porównaniu do wszystkich innych punktów naprawczych (600, 650, 700 zł) a gwarancja na nowy ekran wynosi całe, 12 miesięcy. Warto?

pozdrawiam, bert.harmidomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *