iPhone XR i jego czytnik SIM to raczej niezawodny komplet. Niezwykle rzadko przytrafiają się awarie. Powiedziałbym nawet, że wcześniej musi wystąpić inny problem: uszkodzona uszczelka pojemnika karty lub ingerencja i „niegrzeczne łapki” technika.
W pierwszym typie przypadków, uszkodzona uszczelka tacki SIM przepuści wcześniej czy później. Niewielka ilość wody wewnątrz nie wyrządzi istotnych szkód. Problemem będzie kondensacja pary, prąd z baterii i podwyższona temperatura telefonu – w upalny, wakacyjny dzień – korozja.
Druga grupa, to uszkodzenia mechaniczne. Nie znam przypadków samoistnego uszkodzenia czytnika karty SIM (co wcale nie musi oznaczać, że takie się nie mogą pojawić. Wyjątek zdecydowanie potwierdzi regułę).
Hybrydą obu modeli przypadków jest ten, opisany tu wcześniej: XR …traci zasięg, brak sieci. Typowy skutek korozji metali zgrzewanych plus „rączki ktosia” (nie znalazłem wtedy brakującego elementu a jest zbyt duży, by wypadł niezauważenie. Ktoś go wyjął… wcześniej).
Wymiana czytnika karty SIM w iPhone XR polega na bezpiecznym odklejeniu ekranu, wyjęciu tacki SIM oraz wykręceniu (trzy śruby) całego zespołu czytnika SIM.
O zasadach bezpieczeństwa przy pracy z prącem i urządzeniami elektronicznymi przeczytasz TU oraz wymaganych narzędziach TU: o narzędziach ręcznych… a samym XR – u źródła.
Zaczynamy od zdjęcia ekranu. Jak bezpiecznie zdjąć działający (oryginalny) ekran lub wymienić uszkodzony – przeczytaj TU. Nie zapomnij o elementach jednorazowych: uszczelka ekranu. Warto mieć w zasięgu ręki wszystkie potrzebne elementy. Zaoszczędzi to Twój czas i sporo problemów. Oczywiście zakupy polecam w zaprzyjaźnionym sklepie: Katemedia.pl lub znanym portalu aukcyjnym.
Nie zapomnij o odłączeniu zasilania (bateria) zaraz po zdjęciu ekranu i braketów nad złączami. Wyjmij tackę SIM, odkręć śruby zaznaczone na czerwono oraz złącze – zaznaczone na żółto. Kolorem zielonym oznaczyłem kierunek poruszania się podajnika mechanizmu SIM. Będzie go trzeba wsunąć w prawo (do wnętrza obudowy) – użyj pęsety
Piszemy, jak wolimy: PĘSETA albo PINCETA, PINCETKA albo PĘSETKA. Ale niezależnie od tego, jak piszemy, wymawiamy zawsze tylko [pęseta] i [pęsetka]. Wymowa doliterowa [pinceta] jest błędem językowym. Forma PĘSETA nawiązuje do wymowy, forma PINCETA – do zapisu oryginału. (źródło: Narodowe Centrum Kultury przy Ministerstwie Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu)
To wszystko. Montaż prowadź w odwrotnej kolejności, choć nie wydaje mi się istotne to, czy najpierw wkręcisz śruby czy podłączysz konektor. Dodam jeszcze, że usunięcie czytnika SIM będzie niezbędne przy wymianie taśmy ładowania i dolnego zespołu anten. Ale o tym… później.
pozdrawiam, bert.harmidomski