iPhone 8 nie uruchamia się po sporym upadku na betonowych schodach (warszawskie Powiśle). Wymiana ekranu, nowe szkło obudowy i ogólny remont niczego nie zmieniły. Telefon się nie uruchamia.
Stres materiałowy, to oddzielny dział w naukach mechanicznych. Reologia, anizotropia, dynamika konstrukcji, zmęczenia i spiętrzenia. iPhone 8 nie uruchamia się, bo uległ im wszystkim.
Do studionapraw.pl dotarł już w stanie „naprawionym”, tzn z nowym ekranem, wymienionym i odnowionym housingiem. Naprawdę piękny egzemplarz 🙂 i dowód na to, że „odnawiacze” potrafią ze starego, zniszczonego iPhone 8 zrobić… „nówka sztuka”, „spadł z magazynu”, „zaginiona pozycja magazynowa” czy „powystawowy – zza szybki”. Niestety, nie potrafią w większości naprawiać mikroelektroniki, buuuu.
W pierwszej kolejności refabrykator wymienił układ zasilający TI SN2501 (taki sam, jak w iPhone X) – podstawowa czynność przy próbie przywracania nieuruchamiającego się telefonu. Niestety, został wlutowany w pozycji jak dla iPhone X – czyli źle (szkoda, że nie zachowała się fotografia). Sam układ nie jest drogi a niewłaściwa polaryzacja płycie krzywdy nie zrobi ale… Strata czasu, strata układu i dodatkowe koszty. Po wymianie i właściwej orientacji, płyta ruszyła.
Nie rozwiązało to jednak problemu. Może dobrze się stało co wyżej, bo i tak trafiłaby to do mnie. Po wstępnym uruchomieniu system zatrzymuje się na logo i trwa przez kilka minut, po czym wykonuje reset. Czas zwieszenia trwa ok 15 minut, czyli standard (czas wymuszony przez bootloader – uruchom swój iPhone 8 w trybie awaryjnym i został go z włączonym stoperem. 15 min i restart).
Na marginesie, odbudowanie z trybu awaryjnego w iTunes kończy się błędem 4013. Kto bardziej doświadczony w boju z modelem 7, ten już wie 🙂
Jednym ze standardowych objawów uszkodzenia, w modelu 7 urządzenia audio (zwanym „no audio”) jest czas. Uruchomieni trwa nieco ponad 4 minuty. Podobnie ma się to do większości modeli w kontekście obwodów baseband. Można to zauważyć odliczając sekundy od momentu uruchomienia płyty bez obciążenia lub na wykresie A/t twojego zasilacza warsztatowego. Wyraźne zatrzymanie i wypłaszczenie krzywej zużycia w m/w 6 sekundzie.
Naprawa jest w zasadzie zawsze taka sama. Podnieś BB-PMU, sprawdź miernikiem wartości rezystancji pól lutowniczych (na wypadek innych, mniej oczywistych powodów usterki), wymień układ na nowy i wlutuj go w miejsce starego. Więcej niż połowa układów zasilających baseband w modelu 8 ulega awarii przy upadkach.
W tym przypadku, nie znalazłem innych uszkodzeń strukturalnych płyty głównej. Kolejny (wyjątkowo piękny, jakby nowy 🙂 ) iPhone wrócił do swojego… „sprzedawcy” (takie życie).