iPad Air 4 generacji z ekranem na niemal całej powierzchni. Guzik Touch.ID przeniesiony, podobnie jak w rodzinie MacBook Air do przycisku włącznika. Doskonałe rozwiązanie, zmienia charakter tabletu ale jednocześnie zadowala zwolenników poprzednich wersji.
Doskonały, solidny, kolorowy i szybki. Cztery słowa –
iPad Air 4 generacji
Jak każdy tablet z rodziny Air, ekran jest w pełni laminowany (jednoczęściowy) co znacząco wpływa na jego cenę. Rozbicie lub uszkodzenie grozi więc sporym wydatkiem. Podczas demontażu należy się uzbroić w „tonę” cierpliwości, nowe plastikowe narzędzia oraz więcej niż „trochę” wolnego czasu.
Zanim zaczniesz, przeczytaj o zasadach bezpieczeństwa pracy z prądem i urządzeniach elektronicznych (namawiam do zapoznania się z tym wcześniej ) oraz o wymaganych narzędziach ręcznych… natomiast o samym iPad Air 4 – najlepiej u źródła .
Nagrzej krawędź ekranu, matą grzewczą, wałkiem od iFixIT lub suszarką, jak w moim przypadku. Laminowany ekran bez problemu wytrzyma nawet 400 oC. Do uniesienia używam otwieraka pantografowego ale może to być przyssawka. Byle była naprawdę solidna (mocna). Zacznij od lewej, górnej krawędzi. Tu klej jest najsłabszy, nie należy się śpieszyć.
Po uniesieniu ekranu, pojawi się niewielka szczelina. Wsuń do wnętrza plastikowy dystans (piórko gitarowe lub starą kartę kredytową). Klej jest naprawdę mocny i jeśli w tym miejscu opadnie na swoje miejsce, przyklei się z całą mocą ponownie. Zwróć uwagę, by dystanse znalazły się pod matrycą, nie obok. Cały ekran to zespół, zewnętrzna warstwa ekranu jest nieco wysunięta (5-12mm) poza krawędź matrycy. W tym miejscu łatwo dochodzi do uszkodzeń ścieżek.
Przenieś przyssawkę na środek lewej krawędzi i powtórz czynność (nagrzej, podnieś ekran, wsuń piórko do wnętrza – pod matrycę). To samo w dolnym, lewym rogu.
Podgrzewając odpowiednio górną krawędź, przejdź do prawego rogu. Tutaj stop. Teraz dolna krawędź, podobnie jak wcześniej zatrzymaj się przy prawym (dolnym) rogu. Zwróć uwagę na dolną krawędź ekranu specjalnie. Jest tu niewiele miejsca a elektronika ekranu i jej wyjątkowo delikatne taśmy są naprawdę blisko.
Podgrzej całą prawą krawędź ale nie staraj się odklejać ekranu, to nie będzie potrzebne. Zamiast tego, delikatnie podnoś lewą krawędź na prawo. Zwróć uwagę, by ekran nie wyginał się, nie będzie potrzebna żadna siła. Jeśli poczujesz opór, dogrzej raz jeszcze ekran (od strony szkła). Mniej więcej w pozycji pionowej można odkręcać zaznaczone śruby. Najważniejsza – ta czerwona. To blokada portu baterii. Kiedy odkręcisz, wsuń pomiędzy port i płytę główną cienki kawałek plastiku lub miękkie piórko gitarowe (zielone). Cokolwiek grubszego, jak karta kredytowa zniszczy delikatne wyprowadzenia konektora. Jeśli nie znajdziesz niczego odpowiedniego, napisz… postaram się pomóc.
Kiedy uporasz się już z zielonymi śrubami, za pomocą plastikowego spugera (szufelki) odłącz konektory dotyku i zasilania ekranu. To koniec demontażu ekranu. Jeśli twoim zadaniem była wymiana ekranu, przejdź do kolejnego tematu: jak zamontować ekran iPad Air 4 (dostępny niebawem).
Zwracam szczególną uwagę na zabezpieczenie portu baterii. Dopóki tam jest, płyta jest bezpieczna. Jeśli się wysunie lub zgubi, pod żadnym pozorem nie próbuj podłączać czegokolwiek – zwłaszcza ekranu. Spowoduje to uszkodzenie zasilania i dość trudną dla większości techników w naprawie usterkę. W przypadku wątpliwości, napisz – jak zwykle, postaram się pomóc.