Po otwarciu widać ślady zalania. W iPhone 11 Pro mrugający ekran, to objaw uszkodzenia samego ekranu lub jego sterownika – zapewne z powodu zalania. Niestety, jeśli objaw widać także na innych ekranach, problemu należy szukać głębiej. Najpierw pojawiły się poprzeczne paski, z biegiem czasu ekran wyłączył się. Pozostała tylko lekka, zielona poświata w górnej jego części. (Gdzieś, niedawno słyszałem, że zalanych nie warto naprawiać. Czyżby?)
W iPhone 11 Pro mrugający ekran, po zalaniu może sugerować uszkodzenie płyty głównej, jeśli wyeliminuje się uszkodzenie ekranu
Zrozumiałe, jeśli telefon zajęła korozja w stopniu… no, zadziwiającym i na pierwszy rzut oka widać „armagedon” jak na poniższym zdjęciu (8plus vs Morze Śródziemne – choć i tego się z sukcesem podjąłem). W innych przypadkach, zalanie nie różni się od innych usterek. Często wymaga wymiany ekranu czy innych akcesoriów ale z punktu widzenia płyty głównej, to tylko zwykła naprawa.
Zalanie i uszkodzenie z powodu zalania są zazwyczaj widoczne i z całą pewnością mierzalne. Można sobie poskładać klocki i odbudować elektronikę. Spróbuj naprawić telefon po ESD „-) to dopiero wyzwanie i prawdziwa weryfikacja umiejętności.
Czy należy rozlutowywać kanapkę? Tak, jeśli pomiar prądowy uruchomienia telefonu wskazuje nawet najdrobniejsze zwarcie. W moim przypadku płyta wygląda na czystą a prąd w stanie „stand_by” wynosi 0.000 a „prompt_to_boot” 0.075 co jest wartością oczekiwaną. Przechodzę dalej.
Zawsze rozlutowuj kanapkę, jeśli widzisz upływ prądu lub podwyższone parametry uruchomieniowe. Wiem, nie chce się ale to „najkonieczniejsza konieczność”. Jeśli czegoś nie widać, nie znaczy, że tego nie ma. Unikaj ultradźwięków, mycie płyty w myjce doda Ci tylko niepotrzebnych zmartwień a właścicielowi dodatkowych kosztów.
W moim przypadku, wewnątrz było czysto i sucho więc kolej na krok drugi – pomiar portu wideo. Szukam fluktuacji sygnałów, braków napięć, nieciągłości ścieżek i nieprawidłowej rezystancji. W porcie wideo (pozycja j8000) wyprowadzenie sygnału pp3v0_display do …display_vci_conn na pinie 16 posiada wartość pomiaru 1.450 z 760 oczekiwanych. Zawyżona rezystancja to objaw zwarciowy w elementach przelotowych (bez połączenia bezpośrednio z masą).
Przyglądam się z bliska rejonowi: chyba mam winnego. Zmiana koloru elementu – czegoś takiego szukam. Prawdę pisząc, spodziewałem się awarii w źródle tego sygnału i konieczność przeniesienia zainteresowania do samego głównego PMU, co wiąże się zazwyczaj z koniecznością jego wyjęcia. Miłe rozczarowanie, bo od czasu 6s nie miałem przypadków przepalenia filtrów. Zatoczyłem pełne koło 🙂
iPhone 11 Pro mruga ekran – pp3v0 w PMU iPhone 11 Pro mruga ekran – połączenie z vci_conn iPhone 11 Pro mruga ekran – port wideo iPhone 11 Pro mruga ekran – podejrzana okolica iPhone 11 Pro mruga ekran – uszkodzony element iPhone 11 Pro mruga ekran – wymieniony element iPhone 11 Pro mruga ekran – lokalizacja uszkodzenia iPhone 11 Pro mruga ekran – po naprawie
Naprawa zakończona, pozostaje uzupełnić pianki, montaż końcowy i sprawdzenie działania. Z uwagi na koszty nowego ekranu, zdecydowano pozostawić oryginalny ekran – z zieloną, pionową krechą do czasu spadku cen.