iPhone 8 Plus po wcześniejszym upadku i naprawie. Wymieniono szkło obudowy i ekran. Wszystko wydawało się działać normalnie, do czasu zwrotu właścicielowi – miłośnikowi fotografii cyfrowej.
słowem wyjaśnienia, iPhone 8 Plus posiada trzy kamery: tylna – dwie 12MP w zespole kamery głównej (szerokokątna i teleobiektyw) oraz jedną z przodu, 7MP FaceTime HD
Właściciel dość szybko zauważył, że jedna z tylnych kamer nie działa. Szeroka perspektywa i zoom x1 działa normalnie. Zoom x2 (optyczny) – brak reakcji, ekran zamraża się.
Znam dwa sposoby przetestowania kamery w podobnej sytuacji: test parametryczny (przez port komunikacyjny) lub zwyczajnie, przełożenie podejrzanej kamery do znanego i w pełni działającego środowiska. Pierwszy, nie wykaże gdzie istnieje problem, jeśli test będzie wykonany w uszkodzonej płycie głównej. Drugi, z pewnością wymagający użycia śrubokręta potwierdzi uszkodzenie jej samej.
Sprawdzenie kamery zazwyczaj zostawiam sobie na koniec śledztwa, kiedy wszystko inne zawiedzie (choć czasem i tak się zdarza, że właśnie kamera jest uszkodzona). W pierwszej kolejności, sprawdzenie miernikiem wyprowadzeń portu kamery, zwarciowo, rezystancyjnie i prądowo. Przypomina mi to podobny przypadek w 6S Plus, nadesłany do sprawdzenia przez zaprzyjaźniony serwis naprawczy (w pewnym sensie podobny – slajdy poniżej)
W powyższym przypadku chodziło o metodologię i porządek wykonanej naprawy – opiszę go szczegółowiej w dziale dla 6sPlus (link wkrótce) ale „clue” nawiązuje do tego samego: pomiar i jego interpretacja to ważny element każdej naprawy.
W przypadku 8 Plus, pomiar portu j3900 Wide.Cam pokazuje nieścisłość w pozycji 14 linii i2c_ISP_SDA. Podziewam się 340 a otrzymuję nieco powyżej 1.200. Wysoka rezystancja połączenia zazwyczaj ma związek z zimnym lutem lub zwarciem rezystora sprzęgającego.
Znalezienie winnego, to już dziecinna zabawa – pomiar kilku elementów po obu stronach. Jedna powinna mieć rezystancję oczekiwaną, druga zwarciową. W tym przypadku rezystor r3901, w funkcji bridge’a linii SDA i wzmacniającego 1.8V z linii PP1V8_IO, z powodu oksydacyjnego bieguna (utlenienia warstwy elektrycznej), zapewne powstałego w skutek wcześniejszego rozbicia i kontaktu z wilgocią przestał wykonywać swoją funkcję. Wymiana elementu (koszt ok 0.45 zł) rozwiązała sprawę.