iPhone X nie można aktywować

iPhone X, kompletnie zniszczony po upadku, otrzymał zamienny, chiński ekran i tylną szybę. Od tamtej pory działał normalnie… prócz ApplePay. Ktoś, gdzieś próbował naprawić ale anteny nie znaleziono (…). Problem w tym, że po aktualizacji do IOS 15, telefon wyświetlił komunikat: ” nie można aktywować tego iPhone’a ”

W iPhone X, problem aktywacji jest związany z usterką procesora komunikacji radiowej lub procesora komunikacji bliskiej

Każdy wie, zwłaszcza po doświadczeniach z modelem 7, że kiedy znika IMEI po naprawie, to znaczy że został przegrzany baseband (procesor komunikacji radiowej), przestał działać BB_PMU (zasilacz procesora komunikacji radiowej) lub coś, gdzieś w okolicy „się zwarło”. Wtedy kończy się to komunikatem „nie można aktywować urządzenia

Co jednak w przypadku, kiedy w systemie można zobaczyć „baseband firmware number” a po wpisaniu polecenia systemowego ” *#06# ” wyświetla się numer IMEI i wszystko wygląda normalnie?

Winowajcą jest układ logiczny o kodowej nazwie STOCKHOLM, którego sercem jest procesor NFC (Near Field Communication). Podobnie jak baseband potrafi zepsuć się na wiele sposobów, powodując określone objawy, tak NFC potrafi unieruchomić cały telefon (z powodu Secure Enclave – było już o tym) lub odłączyć całą komunikację, z bluetooth/WiFi włącznie.

Metodę diagnostyczną można prowadzić na wiele sposobów. 1 – parametrycznie, posługując się konsolą komunikacyjną i portem szeregowym – w pewnym uogólnieniu, zapytać procesor o status podzespołu elektronicznego. 2 – pomiarowo – zmierzyć linie logiczne i na tej podstawie formułować teorie i wnioski. 3 – mechanicznie (organoleptycznie) – szukać wizualnych cech uszkodzenia jak pęknięcia, zwęglenia, wyrwania i braki (po wcześniejszych naprawach).

W moim przypadku (telefon się włącza i reaguje normalnie), podłączyłem się portem szeregowym do telefonu i za pomocą terminala zapytałem procesor o status basebandu. Otrzymałem odpowiedź, którą uznałem za stan nie budzący wątpliwości. Niestety, testery softwarowe nie są dość dosłowne, bo zależności jeszcze niezauważalnych jest zbyt dużo na tym etapie – ale to się powoli zmienia. Na tej podstawie wyciągnąłem wniosek, że układ procesora komunikacji radiowej (baseband) pracuje normalnie i w całości.

Odpytanie o status układu Stockholm nie powiodło się. „Urządzenie nieznane”, to wystarczająca informacja z systemu kontrolnego, sugerująca okolice uszkodzenia. Jeśli nie można „dodzwonić” się do kości NFC, znaczyć może to, że jej tam nie ma lub uległa w jakiś sposób awarii. Bez rozlutowania kanapki się nie obędzie.

Rozlutowanie kanapki ujawniło rozerwanie połączenia interposera, podczas pierwszego upadku. W czasie pierwszej naprawy, nikt nie zajmował się płytą… ot, działała i nie było problemów. Antena – tej z kolei ktoś zapomniał wkręcić podczas montażu.

Okazuje się, że połączenia

  • AP_TO_NFC_DEV_WAKE
  • UART_NFC_TO_AP_CTS_L
  • UART_AP_TO_NFC_TXD
  • UART_NFC_TO_AP_RXD
  • UART_AP_TO_NFC_RTS_L
  • AP_TO_NFC_FW_DWLD_REQ
  • NFC_TO_PMU_HOST_WAKE
  • PMU_TO_NFC_EN (uwaga na błąd – na większości schematów pole oznaczone jako masa)

są połączeniami typu pasywnego i zostają zaktualizowane wyłącznie przy inicjalizacji (jest takich kilka typów w całej konstrukcji). Ponowna instalacja nowej wersji IOS wymusiła zaktualizowanie połączenia, które już wtedy (po upadku) nie istniało. Podpowiedzą powinno być to, że odpowiednie punkty kontrolne umieszczono na spodniej części płyty… ale kto by o tym pamiętał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *