iPhone XS-Max brak dotyku, do sprawdzenia ekran i płyta główna. Zmierz wartości rezystancji w porcie dotyku (j5800). Unaoczni to z perspektywy skalę problemu. Zgodnie z metodologią, odstępstwo od średniego wskazania potwierdzi lokalizację uszkodzenia.
Wartość rezystancji to jakby „przepustowość drogi”. Sprawdź jednak, czy coś „z tej drogi korzysta”. W iPhone XS-Max brak dotyku to konieczność spojrzenia na problem z kilku punków widzenia
Widzę już powód usterki. Rezystancja dla kilku wyprowadzeń w porcie wynosi OL (nic nie wynosi – Open Line, znaczy „nie ma ciągłości ścieżki) a tych sąsiadujących z nimi trochę odbiega od średniej. Zdarza się, że dwie z pozoru identyczne płyty główne mają dwa, różne zakresy rezystancji. Wynika to przede wszystkim z uszkodzenia ale także z różnicy użytych podzespołów. Różnica jednak pomiędzy OL i 360 jest nie do przyjęcia.
można pójść na skróty: jeśli sprawdzenie w porcie wykazało problem, sprawdź sobie elementy podłączone do portu, pod izolacją piankową. Wystarczy lekko nakłuć sondą by otrzymać kontakt. Jeśli nie ma w tym rejonie oznak zniszczeń, wody itp, test nic nie wprowadzi a Ty tracisz czas. Trzeba szukać głębiej.
Rozlutuj kanapkę i sprawdź wartości sygnałów w części A
- pp1v8_touch_racer_s2
- Ap_to_racer_ref_clk
- Ap_to racer_reset
- Ap_to touch_scan_clock
- swe_Aop_to_many_swclk
- spi_Ap_to_racer_mosi
- racer_to_Aop_int_l
- i2c_Ap_scl
- uart_racer_to_Aop_rxd
- uart_Aop_to_racer_txd_conn
- swd_Aop_bi_racer_swdio
- spi_Ap_to_racer_sclk
- spi_racer_to_Aop_miso
- spi_Ap_to_racer_cs_l
- touch_to_many_force
- i2c3_Aop_sda
Nie spodziewałbym się problemu tutaj, zwłaszcza jeśli część A działa samodzielnie. Przejdź do szczytu interposera części B i wykonaj pomiar z tego miejsca + test ciągłości ścieżki do portu dotyku. Interesująca będzie zwłaszcza ciągłość ścieżki. Jeśli telefon jest upadkowy (nie w tym przypadku) istnieje możliwość pęknięć wewnętrznych i konieczność wymiany interposera. Szybka naprawa, niskie koszty części.
Zwróć uwagę, że nie wszystkie ścieżki przechodzą przez interposer do części A. Wiele z nich kończy się w układzie ACORN (pozycja u5600) w części B. To nowa wersja układowa, znanego wcześniej CHESTNUT’a, z tym, że teraz zasila funkcję dotyku (ekrany OLED nie wymagają tego typu wsparcia).
Jeśli zauważasz nieprawidłowość, postaraj się zwizualizować sobie trasę przejścia. Sporo z tych linii ominie interposer wprost do układu Acorn. Nigdy nie zdarzyło mi się spotkać z uszkodzeniem tego elementu, zostaw to na koniec, jeśli widzisz zwarcie w jego obwodzie – które prowadzi do portu dotyku (j5800). Jeśli zwarcie zauważasz w innym elemencie – oczywiście zajmij się tym w pierwszej kolejności. To może być twój najlepszy trop.
W moim przypadku, nieciągłość przechodzi przez interposer do portu dotyku (j5800). Nieciągłość zauważam także z linii Acorn do portu dotyku poza interposerem. To podpowiada mi rozwiązanie.
iPhone XS-Max ma dwa interposery. Duży, który znamy i mały, w tylnej części płyty, której zazwyczaj nikt nie dotyka
Zauważam skrót, który uprości śledzenie nieciągłych ścieżek. Jeśli z punktu, w miejscu u5600 (układ Acorn) mam nieciągłą ścieżkę (ścieżki) przez mały interposer, do portu dotyku (pozycja j5800) to wlutowanie górnej warstwy skróci mi tor ścieżki od Acorn do szczytu interposera (podejrzewam problem tutaj) i ze szczytu do portu dotyku (j5800 – dosłownie 3 cm trasy w najdłuższym miejscu).
Po rozlutowaniu małej kanapki, ciągłość ścieżek wróciła z dużego interposera i układu Acorn do szczytu małego. Niedrożna okazuje się cała część A z portem dotyku. Sam port jest ok, problem zauważam wewnątrz (od końcowego kondensatora do wyprowadzenia pola interposera, po jego wewnętrznej stronie).
Nigdy wcześniej nie spotkałem się z podobnym problemem. Biorąc pod uwagę, że telefon wygląda jak nowy, bateria ma nieco ponad 80 cykli ładowania i 100% sprawności po trzech latach wnioskuję, że to uszkodzenie fabryczne (bubel taki) które jednak czasem się zdarza. Telefon naprawiony, czas sięgnąć na półkę, po następny.