Iphone XR, podobnie jak cała reszta od Apple jest urządzeniem zamkniętym. Znaczy to tyle, że wszystko co przygotowane dla użytkownika jest na zewnątrz. Dostęp do wnętrza jest utrudniony (nawet powiedziałbym uniemożliwiony) i ograniczony wyłącznie do grona przeszkolonego personelu technicznego (a i tu są wyjątki).
Ekran w iPhone XR, podobnie jak w innych modelach jest przyklejony za pomocą uszczelki dławiącej i unieruchomiony dwiema śrubami z wielowpustem. Właściwości uszczelki określone są wytycznymi odnoście klasy wodoszczelności i jest elementem jednorazowym.
Każde podniesienie ekranu wymaga wymiany jednorazowej uszczelki.
O zasadach bezpieczeństwa przy pracy z prącem i urządzeniami elektronicznymi przeczytasz TU: – (namawiam do zapoznania się z tym wcześniej) oraz wymaganych narzędziach TU: o narzędziach ręcznych… a samym XR – u źródła.
“iPhone XR jest odporny na zachlapania, wodę oraz pył. Został przetestowany w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych i uzyskał klasę IP67 zgodnie z normą IEC 60529 (maksymalna głębokość 1 m do 30 minut). Stopień odporności na zachlapania, wodę oraz pył nie jest stały i może się obniżyć w efekcie normalnego zużycia. Nie należy ładować mokrego iPhone’a; podręcznik użytkownika zawiera instrukcje dotyczące czyszczenia i osuszania urządzenia. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez ciecze.” – Apple.com
W przypadku zalania, zanurzenia, zmoknięcia lub innych, podobnych:
przeczytaj instrukcję postępowania (dostępne wkrótce)
Małe wtrącenie: przydałoby się przemyśleć wcześniej problem wykręconych śrub. Polecam użycie dwustronnej taśmy samoprzylepnej i na niej umieszczać wykręcone śruby – w odpowiednim, zrozumiałem dla Ciebie porządku. Zaoszczędzi to wiele późniejszych problemów, gorąco polecam takie rozwiązanie.
Dobrą praktyką jest nagrzanie ekranu. Zamontowana wewnątrz uszczelka dławiąca ma zadania anty-wibracyjne i zabezpieczające. Pod wpływem lekkiego ciepła ulega wypłaszczeniu i zmiękczeniu. Ułatwi to odklejenie plastikowego kołnierza ekranu, bez jego uszkodzenia. Wykręć obie śruby zabezpieczające, (używając odpowiedniego śrubokręta z końcówką wielowpustową) w dolnej krawędzi – po obu stronach portu komunikacyjnego „Lightning”. Następnie ogrzej krawędzie twojego iPhone’a np. suszarką do włosów (najwyższa temperatura) i kontroluj dotykając ich (krawędzi) dłonią. Nie musi być gorące ale wyczuwalnie ciepłe – to wystarczy.
Za pomocą przyssawki i miękkich piórek gitarowych lekko unieś dolną część ekranu. W pojawiającą się szczelinę wsuń piórko. Nie powinno być głęboko – na prawej krawędzi będą taśmy sygnałowe. Jeśli „wślizgniesz się” za głęboko może dojść do ich przerwania lub uszkodzenia. W części dolnej i lewej nie będzie jednak nic, co można by uszkodzić. Przesuń piórko lekko wzdłuż krawędzi dolnej, w kierunku lewym i następnie wzdłuż lewej krawędzi – mniej więcej do 3/4 długości. Podobnie postępuj po stronie prawej: do 3/4 długości. Uważaj na umieszczone taśmy sygnałowe. Jeśli poczujesz opór, dogrzej ekran raz jeszcze.
Dogrzej górną krawędź. Teraz, bez pomocy plastiku postaraj się unieść górną krawędź. Są tam dwa metalowe zaczepy, więc można nieco starać się „odkręcić” ekran – zaczynając od jego lewego rogu. Wykonuj to obiema rękami i zachowaj umiar. Nie powinna tu zostać użyta siła a jedynie lekki obrót górnej krawędzi. Jeśli mimo to czujesz spory opór – dogrzej krawędź raz jeszcze (z góry). Kiedy uszczelka ustąpi, odchyl ekran wzdłuż prawej krawędzi.
Za pomocą śrubokręta typu „Y” odkręć śruby mocujące pokrywy konektorów i usuń pokrywę. Zacznij od koloru czerwonego. Następnym krokiem będzie okręcenie dwóch śrub, zaznaczonych kolorem pomarańczowym. To uziemienie kamery głównej połączone z pokrywą portów kamer i Face.ID. Użyj do tego śrubokręta typu „+”. Nie staraj się jednak usunąć pokrywy. Pozostają śruby w kolorze zielonym: ponownie użyj śrubokręta typu „Y” i usuń pozostałe dwie osłony konektorów.
Za pomocą spugera lub innego nie-metalowego narzędzia (patrz temat: niezbędne narzędzia) wypnij taśmę zasilania – oznaczoną czerwonym prostokątem. Najważniejsza z zasad: zawsze ale to zawsze zaczynaj i kończ wszelkie prace z elektroniką portem baterii. Zaoszczędzi to wielu problemów. W zasadzie to wszystko. Przy okazji dodam, że warto na tym etapie usunąć starą uszczelkę.
pozdrawiam, bert.harmidomski