Kiedy wydajność ogniwa spadnie do okolic 76% programowany mechanizm zarządzania energią zaczyna szwankować. Zauważysz to jako niespodziewane resety i wyjątkowo krótki czas pracy urządzenia. iPhone 6 jak wymienić baterię, na własnym kuchennym stole, w niedzielne popołudnie, za mniej niż bilet do kina dla dwóch osób.
iPhone 6 jak wymienić baterię i nie zwariować, jeśli masz odrobinę chęci i trochę czasu wolnego
Jeśli korzystasz z serwisu po raz pierwszy, koniecznie zapoznaj się z tematem O zasadach bezpieczeństwa przy pracy z prącem i urządzeniami elektronicznymi oraz wymaganych narzędziach, w artykule o narzędziach ręcznych… natomiast o samym iPhone 6 – najlepiej u źródła.
Zdemontuj ekran, to jedyna droga do baterii (instrukcja została opisana w temacie iPhone 6 jak zdemontować ekran). Sugeruję całkowite odłączenie go od reszty telefonu, z uwagi na wygodę i bezpieczeństwo. Tak, można to zrobić bez wykręcania i zaoszczędzić trochę czasu ale, w mojej opinii nie jest to ani bezpieczne ani łatwiejsze.
Dużym ułatwieniem jest też wykręcenie silnika wibracyjnego. Uzyskasz w ten sposób sporo miejsca do operowania i prawdopodobieństwo, że taśma podczas wyciągania nie pęknie. Wykręć dwie śruby, oznaczone kolorem zielonym i odłóż na bok.
Kolejnym krokiem będzie wyklejenie baterii. Przymocowana jest paskiem elastycznego kleju poliepoksydowego z domieszką syntetycznego kauczuku (ciągliwe) – zaznaczam filetowym prostokątem. Zacznij od lewej strony. Sposób pokazywany na wewnętrznych szkoleniach serwisowych Apple: nawijanie kleju na zaciśniętą pęsetę, działa doskonale. Naciągnij małymi odcinkami i nawiń (jak spaghetti). Powtórz czynność dla prawej strony.
Pozostaje już tylko wkleić nową baterię. Jeśli kupiłeś baterię z naklejonym paskiem kleju, przejdź dalej. Jeśli nie, to dobry moment by to zrobić. Usuń niebieską folię i przyklej do spodu baterii tak, by dwa czarne końce kleju zawinąć wokół dolnej krawędzi (dół, to strona z wystającą taśmą przyłączeniową do elektroniki).
By umieścić baterię w obudowie posłużę się ułatwieniem. Zdejmij folię transportową z kleju (w moim przypadku różową) i wepnij konektor baterii do portu. Postaraj się nie dotykać powierzchnią kleju obudowy telefonu. Wpięty port pozwoli ustawić baterię w odpowiedniej pozycji względem płyty głównej. Lekko połóż baterię, mniej więcej wypośrodkowując odległość od płyty i lewej krawędzi obudowy.
Wpięta taśma baterii nie pozwoli na przesunięcie się baterii w górę lub w dół. Będzie idealnie. Jeśli jednak nie wyszło zbyt prosto, nie ma to żadnego znaczenia. Prawdopodobnie więcej baterii nie zobaczysz w tym telefonie, powinna wytrzymać kolejnych 5-6 lat.
Dociśnij baterię do obudowy i odłącz konektor baterii z portu.
Sprawdź raz jeszcze, czy konektor baterii został odłączony od portu (to bardzo ważne). Umieść i wkręć silnik wibracyjny w odpowiednim miejscu i wepnij ekran. Nie powinno być problemu. Postaraj się to zrobić delikatnie, drobne elementy nie wymagają użycia siły a jedynie zmiany kąta natarcia. Prawidłowo wpięty konektor kliknie cichutko. Teraz wepnij baterię, uruchom telefon i sprawdź działanie dotyku, guzika i przedniej kamery. Jeśli wszytko będzie dobrze, zamknij ekran w obudowie i wkręć ostatnie dwie śruby mocujące. Koniec.
Uwaga na zakończenie – wpinanie elementów do płyty z podłączoną baterią samo w sobie nie jest niebezpieczne. Niebezpieczne jest celowanie w odpowiednie miejsce i przeciągnięcie miejsc o wyższym potencjale elektrycznym przez pola stykowe o niższym. W wyniku tego, do linii 0.8V posyłamy 3.0V co oczywiście kończy się problemem.