iPhone X płyta główna, demontaż

To właśnie ta, maleńka powierzchnia skrywa najbardziej zaawansowane i bez wątpienia najlepiej strzeżone centrum Twojego elektronicznego „Ja”. Obchodź się z nią ( iPhone X płyta główna ) ostrożnie, zwłaszcza kiedy demontujesz ciągle działający (być może rozbity lub inaczej uszkodzony) telefon.

<< — powrót do menu

Jak w każdej konstrukcji od Apple,
tak i w iPhone X płyta główna jest iphone’em.

Dlaczego więc sugeruje wyjęcie płyty głównej amatorowi, skoro to tak czuły i ważny element? Jest wiele powodów… Jednym z nich jest oszczędność, zgodnie z misją studionapraw, nic nie stoi na przeszkodzie, by własnoręcznie wymienić uszkodzone lub zużyte elementy w twoim urządzeniu. Koszty w niektórych przypadkach spadają nawet o 90% (nie wspominając o dobrej zabawie, w niedzielne popołudnie, przy własnym, kuchennym stole).

Wcześniej jednak – o zasadach bezpieczeństwa przy pracy z prądem i urządzeniami elektronicznymi przeczytasz TU – (namawiam do zapoznania się z tym wcześniej) oraz wymaganych narzędziach:
 o narzędziach ręcznych…  a o samym X’ie – u źródła.

Jest kilka istotnych przypadków, w których demontaż płyty głównej (i zmagazynowanie jej w bezpiecznym zaciszu własnej szuflady) jest dobrym pomysłem. Rozbita szyba z tyłu czy wymiana portu ładowania, to jedne z nich.

Upewnij się, że konektor baterii jest wypięty i zabezpieczony – zaznaczam na zdjęciu kolorem żółtym. Wyjmij pojemnik karty SIM. Rozwiązanie przesuwania tacki karty sim i jej uszczelnienia jest mechaniczne – po jej wyjęciu, w wyniku użycia igły, światło blokuje przesunięty plastikowy trzpień. Należy ręcznie wsunąć go do obudowy (w prawo). Użyj pęsety lub drobnego nożyka. Bez tego nie uda się wyjąć płyty z obudowy.

Kolorem czerwonym zaznaczam cztery śruby do wykręcenia. Licząc od dołu, pierwsza i czwarta wydają się być poza płytą ale… Pierwsza śruba trzyma niewielki, sprężynujący braket, który utrzymuje płytę w pionie. Czwarta śruba, we wcześniejszych modelach produkcyjnych ma szerszy kołnierz a i jej podkładka (zabezpieczenie kamery głównej) jest o 0.5mm szersza. Skutecznie obie blokują możliwość lekkiego włożenia na miejsce płyty głównej.

Nie ciągnij, nie zginaj. Jeśli coś nie pozwala się wyjąć bez użycia siły, znaczy że ciągle coś trzyma. W takim przypadku przejrzyj czynności raz jeszcze. Udało się, odłóż płytę w bezpieczne miejsce, to wszystko. Gratuluję.

<< — powrót do menu

– pozdrawiam, bert.harmidomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *