(iPhone XR – bateria, część 2) – przydałaby się nowa bateria? Model XR jest dość odporny na problem szybko zużywającej się baterii. Pomimo upływu czasu (zbliża się trzeci rok w sprzedaży) trzyletni XR przy normalnym użytkowaniu powinien tracić ok 10% swojej sprawności. Oczywiście – są egzemplarze bardziej i mniej wytrwałe ale… trzymajmy się średniej.
Niniejsza instrukcja dotyczy wymiany jak i demontażu baterii. Demontaż baterii w modelu XR jest wymagany w innych procesach naprawczych, jak np. wymiana tylnego szkła obudowy. Opisany proces jest identyczny i kończy się w momencie zdemontowania baterii.
Bierzmy się do pracy! Przypominam o zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa przy pracy z urządzeniami zasilanymi bateryjnie, potrzebnych narzędziach oraz niezbędnych (jednorazowych) materiałach eksploatacyjnych przed rozpoczęciem pracy.
Materiałem eksploatacyjnym (jednorazowym) będą: uszczelka ekranu, zabezpieczająca przed zalaniem i kurzem oraz klej baterii. Rzecz jasna są tacy, którzy (z oszczędności czy lenistwa?) użyją zwykłej taśmy dwustronnej. W takim przypadku, kolejny demontaż baterii może skończy się jej zniszczeniem. Zalecam oryginalny klej – koszt: całe 5-6 zł w serwisie aukcyjnym. Podobnie wygląda to w przypadku uszczelki ekranu. Zakładam, że stara uszczelka została już zdjęta a kołnierz w obudowie przetarty środkiem odtłuszczającym (izopropanol lub nawet zwykły aceton do paznokci będzie wystarczający).
Rozsądnym krokiem będzie usunięcie sobie z drogi silnika wibracyjnego (Taptic Engine). Polega na odklejeniu gumowej izolacji (oznaczonej poniżej zielonym prostokątem), odkręceniu trzech śrub (oznaczonych poniżej kolorem zielonym) i wyjęciu elementu (zaznaczonego kolorem niebieskim). Proste? Do dzieła.
Kolejnym krokiem będzie wyklejenie baterii. Przymocowana jest paskiem elastycznego kleju poliepoksydowego z domieszką syntetycznego kauczuku (ciągliwe 😉 ). Przyda się twarda pęseta! Sposób pokazywany na wewnętrznych szkoleniach serwisowych Apple: nawijanie kleju na zaciśniętą pęsetę, działa doskonale. Naciągnij małymi odcinkami i nawiń, po 5-6 cyklach klej skończy się i gładko uwolni baterię. Powtórz czynność cztery razy, z każdej strony x2. Acha – górna krawędź baterii – tam taśma rozbiegowa kleju jest solidnie doklejona a sama taśma jest niewiarygodnie cienka. Postaraj się nie przebić niczym baterii. Ja używam do tego cienkiej pęsety, zeskrobując odrobinę taśmy, by potem mieć kawałek na tyle odstający, by móc za niego złapać i pociągnąć.
Klej należy nanieść na dolną płaszczyznę baterii. Popatrz na dołączone zdjęcia: szersze i krótsze czarne paski powinny znaleźć się na dole (tym samym te dłuższe i węższe – na górze baterii) Do tego dochodzi wycięcie, okrążające zamontowaną w obudowie cewkę indukcyjną. Przyklej baterię tak, by od lewej krawędzi odstawała ok 1mm a wysokość dostosuj do długości taśmy przyłączeniowej (zaznaczonej zielonym prostokątem).
Bateria została przyklejona. Pozostaje już tylko podłączyć ekran i baterię (dokładnie w tej kolejności: pamiętaj – bateria jest pierwszą przy demontażu i ostatnią przy składaniu!) Szczegóły składania telefonu zostały opisane w temacie „demontaż ekranu” i „wymiana ekranu” więc nie widzę powodu by się powtarzać. Kliknij TU, by przenieść się do odpowiedniego fragmentu.
Tutaj, skończyliśmy. Gratuluję.
- pozdrawiam, bert.harmidomski