iPhone XR – wymiana kamery głównej

iPhone XR – 12 MP z szerokokątnym obiektywem. Przysłona f/1.8, 5-krotny zoom cyfrowy, funkcja kontroli głębi ostrości (wielbiona przez insta-fanów) do tego automatyczny i optyczny stabilizator. Prawdę mówiąc, jeśli ktoś chce, to może tym zrobić profesjonalne i naprawdę doskonałe foto.

Historie różne zaczynają się, kiedy robiący zdjęcia zapomina o rozsądku i przeznaczeniu tego, bądź co bądź: telefonu! iPhone XR nie potrafi ani pływać ani latać. Wbrew temu, co można zobaczyć od wakacji sezonu 2019 na YT – gdzie XR działa jako kamera do zdjęć podwodnych lub FPV-cam na kasku, to nie jest dobry pomysł. Uszkodzenia są łatwe do przewidzenia – wizyta w serwisie oczekiwana i dość „słona”.

iPhone XR jest odporny na zachlapania, wodę oraz pył. Został przetestowany w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych i uzyskał klasę IP67 zgodnie z normą IEC 60529 (maksymalna głębokość 1 m do 30 minut). Stopień odporności na zachlapania, wodę oraz pył nie jest stały i może się obniżyć w efekcie normalnego zużycia. Nie należy ładować mokrego iPhone’a; podręcznik użytkownika zawiera instrukcje dotyczące czyszczenia i osuszania urządzenia. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez ciecze.” – źródło: Apple.com

W serwisie autoryzowanym kamera nie zostanie naprawiona. W takim przypadku (jeśli model jest objęty świadczeniem) można wymienić urządzenie lub wykupić płatną wymianę. Cenę… 2 099 zł pozostawię bez komentarza. W punktach nieautoryzowanych, warsztatach naprawczych: w pierwszym 399 zł, w drugie 350 zł. Każdy z nich posiada przynajmniej 3 miesięczną gwarancję (?) a czas wymiany to 30 min do 2-3 dni roboczych.

Nie byłbym sobą, gdybym nie dodał, że brak obrazu w kamerze przedniej lub tylnej nie musi być związany od razu z ich uszkodzeniem. Problemem może być taśma połączeniowa włącznika (power) telefonu, lampą błyskową (flash) i mikrofonem lub uszkodzenie na płycie głównej (choć to dużo rzadziej się przytrafia – jeśli wcześniej nikt tam nie grzebał). Tak czy inaczej, przydałaby się solidna (i tania) diagnostyka. W podobnych przypadkach, cena za naprawę może spaść dziesięciokrotnie lub wielokrotnie się podnieść. Dużo zależy od jakości i sprawności warsztatu naprawczego. Samą kamerę można kupić (używaną) od 60 zł w znanym portal aukcyjnym lub nową od ok 230 zł. Taśma, o której wspominam powyżej to wydatek 30-50 zł. Reszta w Twoich, czytelniku rękach.

Przed rozpoczęciem pracy sugeruję zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa przy pracy z prącem i urządzeniami elektronicznymi  oraz wymaganych narzędziach: o narzędziach ręcznych… a samym XR: u źródła.

Zaczynamy od zdjęcia ekranu. Jak bezpiecznie zdjąć działający (oryginalny) ekran lub wymienić uszkodzony – przeczytaj TU. Nie zapomnij o elementach jednorazowych: uszczelka ekranu. Warto mieć w zasięgu ręki wszystkie potrzebne elementy. Zaoszczędzi to Twój czas i sporo problemów. Oczywiście zakupy polecam w zaprzyjaźnionym sklepie: Katemedia.pl lub znanym portalu aukcyjnym.

Po zdjęciu ekranu (proszę pamietać o odłączeniu źródła (bateria) zasilania i odklejeniu starej uszczelki ekranu – nie będzie się już nadawała do ochrony ekranu przed wilgocią i kurzem.

Kamera główna jest osłonięta i zabezpieczona dwiema śrubami. Obie, z uwagi na magnetyczną charakterystykę pracy kamery są wykonane ze stali niemagnetycznej, więc uwaga na „uciekające” śrubki. Jeśli zdejmujesz kamerę główną z innego powodu niż jej uszkodzenie, zabezpiecz ją (np. plastikowym woreczkiem) – wyjątkowo nie lubi kurzu i czyszczenia, co może mieć wpływ na jej dalszą pracę.

Kamerę odłącz od portu i wypchnij używając rodzaju dźwigni. Nie wymaga to użycia siły. Nie używaj metalowych narzędzi jak śrubokręt. Najlepiej nada się plastikowy spuger lub odwrotna strona pęsety. Bądź ostrożny. Montaż odwrotnie do demontażu: wepchnij kamerę na miejsce (upewnij się, że na szkło od strony wewnętrznej obudowy nie wpadł kurz czy jakieś inne drobinki, mogące przysłonić światło kamery). Podłącz konektor. Załóż element ochronny i dokręć obie śruby (do pierwszego oporu – jak zwykle).

WAŻNE: w przypadku, gdy po wymianie kamera główna wciąż nie działa (działają natomiast guziki głośniej/ciszej, przełącznik mute, latarka i kamera przednia - wykonaj odtworzenie systemu (z trybu awaryjnego) lub odbudowanie z DFU. To na okoliczność problemów programowych z adaptacją nowego numeru seryjnego w systemie. Powodzenia.

pozdrawiam, bert.harmidomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *