iPhone 11 backlight, usterka podświetlenia

iPhone 11 backlight, usterka podświetlenia. Ekran wydaje się być ciemny w jednej części, nawet po zmianie ekranu.

Dolna, lewa część wyświetlanego obrazu na ekranie jest wyraźnie ciemniejsza. Podmiana ekranu nie rozwiązała problemu. Dodatkowo, ten ekran w innej 11 działa właściwie. Pozostaje już tylko usterka na płycie głównej.

Kontrola rezystancji linii podświetlenia także nie przyniosła rozstrzygnięcia. Wartości nie odbiegają od oczekiwanych, zakładam więc, że oba drivery (LM3539A1 w polach u5650 i 5660) także są sprawne. Na podstawie moich doświadczeń z modeli 6 i 6s, w których usterka podświetlenia ekranu była jedną z najczęściej występujących domyślam się, że problemem będą induktory napięcia i parametry ich pracy.

Obliczenie właściwej wartości i pomiar istniejącej wartości cewki indukującej nie jest skomplikowany ale jednak dość… wymagający ( nie będę więc zawracał Ci głowy wartościami narastania prądu i zjawiskiem nasycenia, przeczytaj sobie w sieci ).

L = U1 x ∆t / ∆I

dla zainteresowanych: L – indukcyjność w Henrach, ∆I – przyrost prądu w układzie, ∆t – wyznaczany czas przyrostowy. Potrzebny oscyloskop, przynajmniej dwu-przebiegowy i trochę czasu na zgłębienie jego instrukcji.

W tym przypadku założyłem, że jeśli pomiary rezystancji i wartości prądu mieszczą się w normie, jedynym, nie zmierzonym jeszcze i jedynym pozostałym w całym układzie jest induktor (dwie sztuki na każdy driver: 15+1uH ). Tu nie ma się już co zepsuć 🙂 Wymiana większego rozwiązała problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *