iPhone 11 Pro-Max brak sieci i WiFi

Po upadku, rozpoznano w iPhone 11 Pro-Max brak sieci i WiFi. Technik utknął, system radia jest wyjątkowo skomplikowany w Apple. Mamy nadzieję sobie z tym razem poradzić. Opis naprawy poniżej.

W iPhone 11 Pro-Max brak sieci i WiFi to dowód na głęboką synergię w pod-układach. „Popatrz w lewo by dojrzeć co po prawej”

WIelu z nas ciągle naprawa urządzenia posługując się mitem „wymień to, albo tamto, jeśli wciąż nie działa”. W rezultacie dochodzi do destrukcji, której nie można już uratować. Przychodzi mi do głowy inny cytat z klasyka: „(…)żeby coś naprawić, to trzeba wiedzieć jak działa”

Po rozlutowaniu kanapki od razu dało się zauważyć korozję na pinach s179-182 szczytu interposera. To połączenie komunikacyjne pomiędzy combo WiFI/Bluetooth (Murata 339s00647) i elementem o nazwie kodowej ROSE. Jeden z sygnałów prowadzi do R1_BB_LAA_Sw_Ctrl procesora komunikacyjnego, co mogłoby tłumaczyć problemy z siecią. Nie do końca jednak tak się stało.

Sip, (montowany w polu U_Rose_r60) o wspomnianej wyżej nazwie kodowej ROSE, jeśli wierzyć znawcom tematu to wysokoenergetyczny sip indukujący, skrywający nowe odkrycie „Apple USI-U1”. Czym więc jest? Nikt do końca nie wie.

Przecieki wskazują jednak na to, że to mechanizm implementujący technologię UWB (ultra wide band) do komunikacji przestrzennej i „internetu rzeczy” – kolejnej, potrzebnej (nie-potrzebnej) światu funkcji twojego telefonu.

Jak dotąd wiemy, że UWB w iPhone’ach Apple transmituje na dwóch różnych częstotliwościach – 6,24 GHz i 8,2368 GHz. Warto więc wspomnieć, że chip U1 może komunikować się tylko z innymi chipami U1. Dlatego należy spodziewać sięwięcej U1 w przyszłych produktach Apple.

UWB i tracking użytkownika nie jest nową koncepcją i było w programie Apple od czasu pierwszego iPhone’a. Inni mają już urządzenia UWB, takie jak Estimote UWB Beacons TechInsights pokazane światu w styczniu 2018 roku. Więcej szczegółów na temat znajdziesz na stronie pioniera tej technologii: Estimote. Przyznam, że po przeczytaniu robi to wszystko wrażenie.

Wygląda więc na to, że sip ROSE z powodu otrzymania sygnału o wielokrotnie zaniżonej wartości ( korozja i wysoki opór ścieżki) zwariował i zawiesił się. Przy okazji wprowadził wystarczająco dożo zamieszania, by zatrzymać usługi. Wyczyszczenie interposera rozwiązało ten problem.

Po złożeniu płyty i teście w ramce kontrolnej udało się otrzymać dostęp do modemu i usług związanych z siecią (WiFI/bluetooth). Niestety, po włożeniu karty sim nie uzyskałem połączenia – brak sieci.

Po powtórnym rozebraniu kanapki i sprawdzeniu wcześniej wykonanych czynności odkryłem (po ponad 8 godzinach poszukiwania) nie-przejściowy rezystor w linii RFFE_LAA_VIO prowadzącej do LB_DSM (radio-odbiornik Low_Band dla LTE) i dalej do VIO_RFFE_XCVR_TO_RX_1V8.

Brak sygnału (0.000 dla elementu 0.000ohm wydał się podejrzany ) po stronie antenowej był powodem nie odbierania (zakładam, że tylko w mojej lokalizacji) sygnału wymaganego do zalogowania się w sieci. Być może, z innym tele-kom’em nie zauważyłbym problemu.

Tyle, w tym przypadku miałem więcej szczęścia niż sumiennie wypracowanej wiedzy. Mam nadzieję na więcej tego :-). Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *