iPhone 6s uszkodzony procesor – naprawa

To merytoryczny opis naprawy, która przydarzyła mi się kilka tygodni temu. Opis przypadku zamieszczam w sekcji blog#1 i blog#2 jeśli ktoś byłby zainteresowany sytuacją. Poniżej, warstwa techniczna naprawy iPhone 6s uszkodzony procesor.

iPhone 6s uszkodzony procesor. Beznadziejność jest odwrotnie proporcjonalna do umiejętności technika

Płyta główna bez osłony termicznej procesora, brak śladów zalania. Ślady temperatury – odbarwienia laminatu, zwęglenia pianek zabezpieczających porty. Na odwrocie (jak zwykle) brak obu insulatorów, wyłamanie krawędzi oraz wycięta ramka z okolicy Tristara (pewnie był wymieniany… młotkiem). Elektrycznie – ręczna zworka w okolicy portu kamery głównej, przypadkowa kulka cyny zwierająca linię anteny 2.4GHz z masą sip’a WiFi/BT (System In Package) oraz zwarcie w TP15 – Tristar_con_detect_L. Tyle na początek.

Każda z zauważonych nieprawidłowości potrafiłaby unieruchomić telefon. Trzy, to już wzajemne wzmocnienie. Gdzie jednak to zwarcie procesora?

Kulka cyny, zapewne powstała wskutek nadmiernego grzania odwrotnej strony, kiedy ktoś starał się wlutować kondensator w linii kamery głównej. Wiemy skądinąd, że uszkodzenia termiczne sip’a WiFi/BT (SIP=system in package – zamknięta jednostka systemowa wielu podzespołów w ramach wykonywania określonego zadania. Powód powstania – ekonomia produkcji) będzie powodem zawieszenia urządzenia, braku komunikacji, trudnościami w uruchomieniu jednostki i bootloop’a uruchomieniowego. Tak też było w tym przypadku.

Zworka, zazwyczaj konstruowana przez niedouczonych elektroników, raczej z lenistwa niż potrzeby. Umieszczana zamiast induktorów, mylonych najczęściej z bezpiecznikami (których w mikroelektronice nie instaluje się wcale). Dlaczego jednak w tym przypadku ktoś umieścił zworkę w miejsce kondensatora? Zwarta linia kontroli zegara systemowego (AP_to RCAM_CLK) spowodowała ogólny „rozstrój procesora”.

Podczas próby uruchomieniowej, faktycznie procesor dostał „świra”. Wszystko zaczęło się uruchamiać i wyłączać jednocześnie. Jedno pole w lewo wg schematu, umieszczony jest induktor filtrujący o parametrach 120Ω 210MA 01005 w polu FL3230. To była pomyłka w stylu „króliczej nory” o której wcześniej pisałem. Wydaje mi się także, że jest to powód sformułowania diagnozy o uszkodzonym procesorze i powodu wielomiesięcznej naprawy… brawo warsztat.

Tristar a właściwie NXP-CBTL1610A3 to urządzenie nadzorujące w rodzinie 5, 6 i 7 transmisje szynami USB. Jest ściśle powiązane z procesem uruchomieniowym ale szczegóły nie są znane. Pamietam, kiedy w 2016 dzwoniłem do NXP by dowiedzieć się czegoś na temat tego układu. Inżynier techniczny powiedział mi tylko… „nie rozmawiamy o technologii naszych klientów”. Nie jest tajemnicą, że NXP opracowało i produkuje układy dla Apple, szczegóły jednak ciągle stanowią skutecznie chronioną tajemnicę.

Jednakże, sprawdzenie transmisji tego urządzenia (standardowa procedura w przypadku modelu 6s) ujawniło prawidłową rezystancję ale zawyżony odczyt napięcia (1.8V) w linii Tristar_con_detect. Takie problemy są zazwyczaj powodem niewłaściwego kulkowania lub przegrzania układów BGA. Założyłem zwarcie z pobliską linią PP1v8_SDRAM. Przekulkowanie i prawidłowe wlutowanie układu rozwiązało problem. Nie musiałem go nawet wymieniać (o~o)

Powyższe czynności pozwoliły prawie normalnie uruchomić płytę główną i zająć się znalezieniem sposobu jak bezpiecznie odzyskać dane z wypełnionej po brzegi pamięci NAND. Finalnie, płyta główna została wyczyszczona, otrzymała nowy LBEE5UM1EE-775 (sip WiFi/BT), amux WTR3925, nową osłonę, dwa nowe insulatory i pianki portów komunikacyjnych. Sam telefon natomiast, nowy oryginalny ekran i housing. Stary, chiński zamiennik miał nieciągłą antenę wewnętrzną, skrzywienie powypadkowe i co dość istotne, oryginalnie telefon okazał się być wcześniej Rose-Gold.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *