iPhone 7 brak dźwięku

W iPhone 7 brak dźwięku to zazwyczaj wystarczający powód do zastosowania podstawowej metodyki naprawy. Lutowanie ścieżki pinu C12 dla sygnału i2S_AP_To_Codec_MCLK w większości przypadków załatwia sprawę. Czasem jednak wszystko idzie źle od początku, co przykrywa obiektywne wyczucie technika.

iPhone 7 brak dźwięku to problem pętli zewnętrznego procesora. Układ jest selektywny co ułatwia diagnostykę.

Układ scalony CS42L71 to tylko 55 punków i 44 linie logiczne, w tym 5 pośredniego lub bezpośredniego zasilanie a 14 stanowi szynę ekspresową do procesora (kilka przez co-procesor Meggie). Reszta, to kanały cyfrowe dźwięku. Na wejściach mikrofony, na wyjściach sygnały stereofoniczne do przedwzmacniaczy. Ciekawostką będzie to, że model 7 ma cztery mikrofony i bezpośredni kanał audio do komunikacji głosowej przez baseband.

Diagnostyka jest bardzo prosta. Sprawdź działanie dźwięków systemowych, obsługi wideo i połączeń radiowych (sim), na tej podstawie można zlokalizować potencjalną usterkę. Odstępstwem od reguły będzie ogólne lagowanie się systemu z powodu braku sygnału i2c_AP_to_Codec_mclk (pin c12). Uszkodzeniom przedwzmacniaczy i końcówek towarzyszą zawsze duże utraty mocy oraz krytyczne wyłączenia. Tyle.

Problem niestety leży w obsłudze. Statystycznie, najwięcej złomowanych siódemek (spośród blisko 80 milionów wyprodukowanych sztuk) padło ofiarą niedokształconych techników, głównie z powodu przegrzań basebandów i procesorów właśnie po naprawach związanych z dźwiękiem.

Ten przypadek, po wcześniejszej naprawie ścieżki do pinu c12 stracił możliwość przyłączania się do sieci komórkowych. Usterka została szybko naprawiona, przez reballowanie układu basebandu, ale nie rozwiązało to jednak problemu pierwotnego – braku dźwięku w iPhone 7.

Płyta główna w takim stanie trafiła do mojej pracowni, do rozszerzonej diagnostyki. Oto kilka błędów, które zostały popełniona a w przyszłości będą powodem innych, bardziej „wrażliwych” usterek.

  • Pin C12 układu audio, jeśli nie jest w sposób widoczny przerwany, nie mógł być powodem problemu. Rzecz jasna, prewencyjnie można go wzmocnić (zazwyczaj tego nie preferuję) ale z pewnością nie rozwiąże to problemu pierwotnego
  • Stosowanie spoiwa niskotopliwego pod układami basebandu i audio to tylko pozorne ułatwienie. Stop tego rodzaju został opracowany do zupełnie innych zastosowań i nie nadaje się do kulkowania układów scalonych. Jakiekolwiek przyłożenie temperatury, gdziekolwiek w obrębie płyty skutkować będzie upłynnieniem i zwarciem. W niektórych przypadkach było powodem nieodwracalnego zniszczenia basebandów (zwarcie linii 3.8V do 0.9 i 1.1V)
  • Upewnij się co do natury usterki. Brak dźwięków, to niekoniecznie usterka procesora dźwiękowego. W obwodach mamy także przetworniki analogowe, przedwzmacniacze oraz głośniki

Sprawdzając urządzenie elektroniczne przyjrzyj się jego funkcjonalności. Nie ma sensu prowadzić naprawy wg scenariusza dla istoty innej usterki. W tym przypadku, całkowity brak dźwięku i wibracji, przy jednocześnie normalnie uruchamiającym się systemie i braku nieprawidłowości obciążeniowych uruchamiania sugeruje usterkę logiczną w samym układzie scalonym. Wymiana CS42L71 rozwiązała problem dźwięku. Jest to drugi (może trzeci) przypadek uszkodzenia tego typu spośród wszystkich naprawianych siódemek w studionapraw. No… pozostaje jeszcze wymiana stopu pod basebandem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *