iPhone 7 error 9 i bootloop

Po włączeniu telefonu, na ekranie pojawiło się białe logo a system wydał się zawieszony. Nie reagował na przyciski i próbę awaryjnego restartu. Po podłączeniu do iTunes pojawił się w iPhone 7 error 9 i komunikat „nie można odtworzyć urządzenia…”

W iPhone 7 error 9 to błąd krytyczny. Zazwyczaj ma związek z dostępem do szyfrowanych zasobów typu „secure”

Serwis zlecający mi tę naprawę przekazał, że telefon pierwotnie był upgrade’owany do 512GB pojemności. Po kilku dniach od wymiany pamięci, wrócił z powodów częstych restartów. Postanowiono wtedy wymienić (być może) uszkodzony element NAND. Po operacji, telefon już nie uruchomił się. Zawieszał się gdzieś w połowie cyklu uruchomienia ale normalnie potrafił przejść do trybu awaryjnego. Technik postanowił odtworzyć system, podczas którego pojawił się error 9.

Error 9 w iPhone to zazwyczaj błąd krytyczny (opis błędu zależy od wersji IOS’a) z dostępem do zasobów strzeżonych. Może występować w związku z problemem z pamięcią zapisywalną, procesorem głównym lub urządzeniem NF. Każdy z wymienionych elementów posiada w swoim programie kod ścieżki dostępu do elementów zastrzeżonych i chronionych: Secure Enclave i Secure Element.

Jedną z podstawowych zasad wykonania re-woków jest odwrócenie tego, co zostało „poprawione”. W tym przypadku postanowiłem zdjąć „nowy” NAND, sprawdzić go zewnętrznie ale przede wszystkim sprawdzić stan płyty po usuwaniu kleju podczas pierwszej zmiany pamięci. Częstą przyczyną podobnych problemów jest naruszenie elementów pasywnych dookoła NAND. Braki, odklejenia, przesunięcia i w efekcie zwarcia w logice byłyby dobrym wyjaśnieniem stanu obecnego. Wcześniejsza kontrola linii rezystancyjnie i prądowo nie wskazała źródła problemu.

Podczas pierwszej wymiany pamięci, podczas usuwania kleju powstało uszkodzenie. Nie jestem do końca pewien czy miało to związek z częstymi restartami. Możliwe, że NAND był fabrycznie uszkodzony lub powód tego problemu miał inną przyczynę. Kiedy ponownie dokonano lutowania w tym rejonie, z powodu rozszerzalności cieplnej, uszkodzone połączenie przerwało się. Brak napięcia zwrotnego w PP_1V8_NAND_AVDD spowodował brak odpowiedzi prądowej i zatrzymanie krytyczne procesora.

Zazwyczaj dostaję surowe płyty do naprawy i nie jestem w stanie zweryfikować wielu, prostych usterek. W tym przypadku, po naprawie ścieżki i wlutowaniu NAND telefon uruchomił się normalnie (odtworzenie zakończyło się bez błędów, ponowna instalacja i aktywacja także). W moim, warsztatowym „bezpiecznym środowisku” nie pojawiły się restarty systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *