iPhone 7 nie uruchamia się

Przesłany z zaprzyjaźnionego warsztatu naprawczego, z opisem „nie działa płyta główna, sprawdzona obudowa i ekran. Brak śladów upadku i zalania”. Cóż… tak też bywa. iPhone 7 nie uruchamia się, powód nieznany.

Powodów przez które iPhone 7 nie uruchamia się może być co najwyżej kilka.

Jeśli do tego wyeliminujemy te, związane ze zniszczeniem podczas naprawy, pozostają dosłownie dwa, może trzy, które należałoby wziąć pod uwagę. Jednym z nich i chyba najbardziej podstawowym będzie zwarcie w liniach zasialania. Zazwyczaj, powstaje wskutek podwyższonej częstotliwości prądowej, z powodu braku wystarczających elementów pasywnych do obsługi linii. Są jednak wyjątki i to może być jeden z nich.

Podłączona płyta do zewnętrznego źródła prądu ujawnia zwarcie ok 0.500A w stanie „stand by” (przed uruchomieniem). Nie będzie to zwarcie w głównej magistrali, bo jej obciążenie sięga do 3.0A w przypadku zwarcia. Taka wielkość to raczej obwód zasilania wtórego lub wspomagania (boost). Kontrola linii vdd_boost ujawniła zwarcie 0.000A do masy. Diagnostyka zakończona.

Linia PP_VDD_Boost biegnie od głównego managera zarządzania energią mPMU (D2333A1) do booster’a (SN61280D w polu u2301). Wszytko odbywa się na dość krótkim dystansie, nie widzę sensu używania termowizji. Zapłonie booster, bo jego obciążenie osiągnie maksimum. W grę wchodzi więc tylko „inject” po zdjęciu wspomnianego booster’a lub metoda matematyczna i pomiary ESR.

Metoda matematyczna, jak dla mnie najbardziej przyjazna (także z powodu bliskości procesora), czasem okazuje się zupełnie zawodna. Sporo zależy od dokładności miernika a „szerokość uziemienia” elementów i topologia całej linii także odgrywają istotną rolę. Cała sztuka w tym, by nauczyć się rozpoznawać objawy po niuansach.

W moim przypadku, najniższą i najbardziej niestałą rezystancję miał kondensator c1912 15uF 6.3V 0402-1, w bezpośredniej bliskości do booster’a. To właśnie jeden z tych niuansów, bliskość do urządzenia nie musi wcale znaczyć, że tam jest podłączony. C1912 to najdalej, logicznie umieszczony kondensator, o największej pojemności i najdalszy odbiornikowi. Jeśli coś się dzieje, powinno wydarzyć się właśnie tam lub sąsiednim kondensatorze, o identycznych parametrach.

Wymiana uszkodzonego kondensatora pozwoliła uruchomić telefon. W miarę możliwości nie używaj w tej okolicy gorącego powietrza i tradycyjnego sposobu instalacji elementów. Bliskość procesora i basebandu zapowiada zbliżające się problemy. Jeśli jednak wykonasz to z szacunkiem do urządzenia i własnej pracy, nic złego nie powinno się wydarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *