iPhone 7 nie uruchamia się

Pierwotnie, urządzenie naprawiane z powodu braku dźwięku podczas rozmowy. Wg informacji serwisowej, użytkownik któregoś dnia przestał słyszeć rozmówcę, pojawiły się problemy z nawiązaniem połączenia głosowego, choć to wydawało się trwać właściwie. Po próbie tej naprawy, iPhone 7 nie uruchamia się.

iPhone 7 nie uruchamia się po wcześniejszej naprawie audio. Nie jestem do końca pewien, czy właśnie audio było odpowiedzialne za opisane problemy

Telefon wydaje się martwy, nie reaguje na guziki i kabel Lightning. Wyjęta płyta z obudowy, podłączona bezpośrednio do źródła zasilania nie posiada zwarć w trybie stand_by. Tryb prompt_to_boot jednak ujawnia zużycie 0.200A i zatrzymuje się w okolicy tej wartości.

Podobne problemy behawioralne w iPhone 7 pojawiają się w przypadku uszkodzenia pamięci RAM, połączeniem jej z głównym procesorem lub komunikacji procesora z peryferiami (i2c), jak: zasilanie wyświetlania, ładowania, doładowania, audio, komunikacji ( i wbudowanym mechanizmem „fast_boot_select” – ale o tym innym razem).

Lista kontrolna protokołów i2c jest dość długa do sprawdzenia. Podpowiedzią będzie jednak to, że telefon zatrzymuje się w pierwszych sekundach uruchomieniowych (przed uruchomieniem ko-procesora graficznego), więc problem najprawdopodobniej będzie zlokalizowany w systemach zasilania.

Założony harmonogram, to sprawdzenie biegu i2c w układach zasilających (głównym i peryferyjnych). Na koniec zostawiam RAM, jako rozwiązanie najtrudniejsze i (w mojej opinii) najmniej prawdopodobne, choć przegrzania przy wcześniejszej naprawie nie można całkowicie wykluczyć.

i2c0 to główny kanał danych dla zasilania i doładowania PEAK. To linia dość kłopotliwa, bo nie ma odpowiednika w wyprowadzeniu. Wszystko jest wewnętrzne. Trasa połączenia biegnie do SN61280D. Booster należy zdjąć i sprawdzić ścieżki. Rezystancja wynosi w tym przypadku 420 i 460 ale napięcie dla linii _SDA już tylko 0.3V z oczekiwanego 1.8V

Jest tu jednak pewna pułapka. By uruchomić płytę bez sygnału kontrolnego i PP_BOOST, należy połączyć linie PP_VDD_Main z PP_VDD_Boost, piny A3-B3 i A4-B4. Tymczasowo i wyłącznie na potrzebę przetestowania zasilania i2c0. Jest to procedura skrajnie niebezpieczna, w przypadku kiedy pozostawi się to połączenie do pełnego uruchomienia płyty, za wyrządzone szkody nie odpowiadam!

0.3V w linii i2c0 może być dowodem na niewłaściwą pracę procesora (raczej nie zerwane połączenie, w wyniku przegrzania, bo 0.3V musi mieć źródło) lub brak wspomagania sygnału (+1.8V z PP_1V8). To doprowadziło mnie do R4702 4k 01005 który zupełnie stracił i kontakt ze źródłem PP1V8 oraz sam w sobie był niedrożny. Być może miało to związek z wysoką temperaturą przy lutowaniu CS42L71 (układ audio) lub innym zdarzeniem, którym nie będziemy już sobie zawracać głowy.

Po likwidacji mostu booster’a, uzupełnieniu brakującego układu i rezystora, płyta uruchomiła się normalnie. Oczywiście, pozostaje jeszcze do przejrzenia oryginalny powód wizyty w warsztacie naprawczym (brak głosu podczas połączenia telefonicznego) ale to już inna historia i inne zlecenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *