iPhone 8 brak sieci (przypadek #1)

Usterka w iPhone 8 brak sieci ma związek ze skłonnością tego egzemplarza do upadków. Właściciel (telefon należy do nastolatki) powiedział nawet, że „ten telefon ma upadek zapisany w genach” z powodu, że to już będzie czwarty ekran i drugie szkło obudowy.

W iPhone 8 brak sieci, to w większości efekt upadku, lub uszkodzenia w warsztacie naprawczym.

Tak, tak… śmiała teza, zdaję sobie z tego sprawę. Jednak, biorąc pod uwagę moje doświadczenia, to nie przypominam sobie przypadku 8-ki po zalaniu z uszkodzonym basebandem, po samoistnym zwarciu kondensatora itd. Zdecydowana większość, to: „grzałem, grzałem i przegrzałem… „, „chciałem to zlutować ale nie wyszło…” i takie tam, podobne sprawy (korozja pod osłonami). Upadki są wyjątkowe, zdecydowana większość upadkowych 8-ek miała problemy, większe czy mniejsze z dostępem do sieci komórkowej.

Jest niewiele tych telefonów na rynku, może stąd tak niski poziom wiedzy, pomógł brak schematów. Dopiero ostatnio, dosłownie kilka miesięcy temu zauważyłem pojawiające się w płatnych systemach naprawczych 8-ki.

Telefon dotarł do mnie w stanie nie zerowanym, mam więc dostęp do większości odcinków testowych (miejsca w IOS, którego działanie jest zależne od warstwy hardwarowej w całości). Po ich weryfikacji wyciągam wnioski: baseband działa, karta sim jest przetwarzana i zalogowana. Mac adresy są dostępne dla każdej z rodzajów sieci a poziomy sygnałów zadowalające. Brak dostępu do imei z powłoki systemu jest oczywistym wskazaniem: nie działa przetwarzanie.

W modelu 8, podobnie jak w innych produkcjach od Apple, za przetwarzanie i modulację sygnału odpowiadają układy WRT5975 od Qualcom’a oraz intelowskie PMB5757. Dokładnie nie wiadomo czym się zajmują. Podobnie, jak w przypadku NXP dokumentacja do tego urządzenia nie została udostępniona z powodu ochrony praw patentowych (praktyka często stosowana przy doborze dostawcy części).

Pozostaje posłużyć się doświadczeniem i wiedzą ogólną z zakresu mikroelektroniki. Zwarcia w obwodach radiowych, z uwagi na niskie wartości prądowe nie należą do częstych przypadków. Prawdę pisząc, pamietam dosłowiene jedne przypadek (iPhone 6) w którym system radia zawieszał jeden, zwarty kondensator. Zdecydowana większość to uszkodzenia wewnętrzne modulatorów lub rozerwania kontaktów pod nimi (lub jedno i drugie).

W tym przypadku, podniesienie układów ujawniło naprawdę dużą liczbę odpadniętych padów pod układem. Naprawa połączenia trochę zajęła ale po zabezpieczeniu połączeń i zalutowaniu elementów naprawa powiodła się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *