iPhone 8 nie ładuje się

iPhone 8 nie ładuje się po próbie naprawy uszkodzenia zwanego „nie ładuje się” ale teraz nie ładuje się jeszcze bardziej 😉 Przed naprawą była komunikacja z komputerem więc technik „wymienił u2”. Teraz już i tego nie ma. Czy jest tu jeszcze ktoś, kto nie wie co to jest „u2”, pytam retorycznie.

Ostatni „u2” czyli CBTL1610A1 widziałem w modelu 5 / 5s. Od tamtej pory „słuch po nim zaginął” (czyżby). iPhone 8 nie ładuje się z zupełnie innego powodu i „u2” nie ma z tym nic wspólnego.

Prawdę mówiąc, nie ma już żadnego „u2”. To oznaczenie pola lutowniczego w modelach rodziny 5. W modelach z rodziny 6, identyczne pole nazwane zostało u1700 i mieści CBTL1610A2 a modelu 6s CBTL1610A3 w polu u4500.

iPhone 8 przyniósł rewolucję technologiczną, związaną z zasadami projektowania płyt (podobnie jak iPhone 5 dla kolejnych trzech generacji). W mojej opinii służył raczej jako pobocznie wykorzystaną metodologię gotowego już od jakiegoś czasu iPhone X (dziesięć, zwanego potocznie X’em), która obowiązuje jeszcze dzisiaj.

Podczas wspomnianej na początku naprawy iPhone 8, z usterką „nie ładuje się”, wymieniony został układ o nazwie kodowej Hydra czyli CBTL1612A1, która kilka funkcjonalności przejęła od Tristara ale większość z nich oddano do nowych układów. Dla mnie, to trochę jakby na bolącą głowę, zalecano wizytę u fryzjera (do podcięcia fryzury). Taki sam nonsens.

Hydra (poza komunikacją) nie ma już nic wspólnego z ładowaniem baterii. Tę obsługę w całości przejął Tigris i Itakara. Kontrolą samej baterii (sterownika, protokołem i2c) zajmuje się procesor, za pośrednictwem dwóch tranzystorów przełączających, w miejscach Q3200 i Q3201.

Diagnostyka uszkodzenia jest dość prosta. Zmierz wartości na pinach w porcie ładowania i ścieżkach zasilania kontroli (q3200 i q3201) w obwodach PP_BAT – wartości oczekiwane to 0.450 oraz 0.670 i 0.760 dla linii kontrolnych.

W tym przypadku, tranzystor z pozycji q3200 został wypchnięty – zapewne płaskim narzędziem (śrubokręt) którym ktoś wypinał konektory. Wlutowanie oderwanego elementu rozwiązała problem ładowania się telefonu. Brak komunikacji był związany ze złym wlutowaniem Hydry. Ten problem rozwiązał „reballing” elementu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *