iPhone 8 Plus brak sieci po upadku – cz.1

Rozbita szyba obudowy w iPhone 8 Plus nie wnosiła nic podejrzanego do działania telefonu. Przez wiele miesięcy nie było, poza kosmetyką powodów do jej wymiany. Z czasem, szkło zaczęło się kruszyć i odpadać.

Szkło tylnej części obudowy w iPhone 8 Plus to naturalne wzmocnienie konstrukcji.

Właściciel przyniósł iPhone 8 Plus do wymiany tylnego szkła obudowy, w pełni działający. Owszem, szkło mocno już odprysło, miejscami pojawiała się spora dziura ale jednak można było rozmawiać. Po wymianie i upakowaniu wnętrzności, pierwszym monitem była nie prośba o wpisanie nr pin do karty ale informacja o konieczności aktualizacji ustawień operatora.

W takim stanie trafił do studianapraw.pl – serwisant, wykonujący wcześniejszą naprawę, podczas wywiadu zarzekał się, że poza wyjęciem płyty głównej z obudowy nic więcej się nie działo. Guzik Touch.ID działa więc nie ma mowy o pomyłce (co czasem się zdarza). Szyba, z powodu dużego uszczerbku była wyklejana ręcznie (braki nie pozwalały na użycie laserowej wycinarki).

Czy możliwym jest, że technik uszkodził płytę, podczas wyjmowania lub instalowania po wymianie szkła? Mało prawdopodobne. Rozwiązanie podpowiada cykl życia telefonu po upadku, miesiącami z mocno rozbitym tyłem. Wyjęcie płyty było momentem, gdzie uszkodzenie ujawniło się. Ponowna instalacja, z powodu wklejenia szyby i zmiany geometrii obudowy nie pozwoliła na umiejscowienie się płyty głównej dokładnie w tym samym położeniu. Winą obarczyłbym raczej mikropęknięcia, powstałe w czasie uszkodzenia i późniejszego, wielomiesięcznego używania.

Oczywiście, nie każde pęknięcie i wykruszenie się szyby obudowy musi doprowadzić to problemów z siecią ale z pewnością, wcześniej czy później coś się wydarzy. W zależności od „poruszającego się” uszkodzenia można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć usterki.

Diagnostyka w ten sposób uszkodzonego telefonu jest dość prosta, jeśli ten nie został zresetowany z trybu serwisowego. Sprawdź obecność imei, ICCID, MEID, SEID oraz firmware modemu. Sprawdź reakcję na polecenie *#06#. Dodatkowo, działanie czytnika SIM i karty SIM, potem WiFi i bluetooth, zapis lokalizacji dla nagrywanych notatek głosowych lub danych geo dla zdjęć itp. To wszystko pozwoli w większym lub mniejszym stopniu oszacować uszkodzenie.

W przypadku, kiedy telefon został zresetowany, jesteśmy jak „ślepy i głuchy”. Można sobie pomóc wbudowanym skanerem podzespołów np jak 3uTools lub purple-snipher’em. Da to jednak tylko pozorny obraz. Można coś wykluczyć: zasilanie basebandu i sam baseband, WiFi z bluetooth na obecność. Niestety, sygnałów w ten sposób nie da się potwierdzić (wiele z nich krąży bezpośrednio pomiędzy czipami) więc pozostaje tylko doświadczenie i solidna obserwacja lub…

Pewne jest tylko to, że każdy z tych czipów ma własne pola testowe i to, że większość z nich jest średnio-arytmetyczna, więc odpowie zerojedynkowo

Pola testowe ( TP lub PP ) to m.in skrót logiczny dla developera, jeśli coś nie działa – zawsze można sprawdzić czy sprzęt działa prawidłowo. To sztuka diagnostyki i re-work’ów wg starych (bez YT) zasad – na podstawie zdobytych doświadczeń o świecie, intuicji technicznej i informacji zawartych w opracowaniach (jak schemat ideowy lub graficzne jego odzwierciedlenie w aplikacji, np „zxw” ) więc dobrze byłoby zadbać o ich zrozumiałe czytanie czy używanie – ale ja nie o tym.

cdn… iPhone 8 Plus brak sieci po upadku – cz.2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *