iPhone 8 Plus nie uruchamia się

Któregoś dnia iPhone 8 Plus przestał działać, wyłączył się. Podpięta ładowarka przez moment pokazuje ikonę ładowania baterii ale na tym się kończy.

Proces diagnostyczny jest zawsze taki sam. Wyjmij płytę główną iPhone 8 Plus, korzystając z zewnętrznego zasilania sprawdź prąd uruchomieniowy.

W tym przypadku, po wymuszeniu uruchomienia prąd startowy to 222mA (wartość oczekiwana to 70-80mA). Inspekcja wizualna ujawnia ślady zalania na metalowych elementach oraz lekką korozję na ramieniu antenowym płyty głównej. Zakładam, że naprawa będzie krótka, oczekuję pojawienia się zwarcia właśnie w tej okolicy.

Korzystając z warsztatowego zasilania, płyta główna uruchamia się ale z obciążającym cały system zwarciem na poziomie 0.2A. Nie jest to wartość niepokojąca, by unieruchomić elektronikę ale wystarczająca by opróżnić z czasem baterię. Domyślam się, że podłączając telefon do większego źródła prądu (12W ładowarka), telefon mignąłby kilka razy i rozpoczął normalne ładowanie się (choć szybko rozładowująca się bateria mogłaby okazać się irytująca).

Zwarcie do masy odnalazłem w linii PP3V0_S2 więc linia zasilania wtórnego, nie wpływająca bezpośrednio na proces uruchomieniowy. Wymiana skorodowanego kondensatora 1.0uF 10V 0201 rozwiązała problem.

Przy okazji, czym jest UAT, Alt UAT1 i UAT Tuner? To aktywny układ antenowy, z własnym sterownikiem. Jego zadaniem jest przełączanie parametrów anteny, dostosowując jej pasma do wymagań źródła: bluetooth/WiFi, GPS i NFC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *