iPhone 8 Plus zatrzymuje się na logo

iPhone 8 plus, wcześniej zalany i naprawiony. Nie wrócił jednak do właściciela – po naprawie, uruchamia się tylko do ekranu z logo. Serwisant nie znalazł powodu awarii. A internet podpowiada: wymień baterię i ekran… , wymień Tristar… , wymień PMU… wymień telefon.

Uruchamianie się urządzenia elektronicznego w pętli zazwyczaj oznacza uciążliwe zwarcie o niskiej wartości. iPhone 8 Plus nie jest wyjątkiem od tej zasady.

Tu trzeba solidnie „zajrzeć pod maskę”. Posłużyć się doświadczeniem na polu walki, wiedzą i konsekwencją. Fakty: rozbity i zalany. Podczas naprawy wymieniono uszkodzone elementy i odtworzono urządzenie (bez błędów). Wg opisu, wszystkie, dostępne scenariusze naprawy zostały wyczerpane.

Dobrze jest zacząć od początku. Bootloop to nieudane uruchomienie z niezarejestrowanym resetem. Powodem może być wszystko, od baterii i ekranu, przez kamery, guzik Home to zwarcia na płycie głównej. Odpinam akcesoria i wyjmuję płytę główną. Podłączona do zewnętrznego źródła zasilania uruchomi się normalnie, jeśli problemem był któryś z odłączonych akcesoriów. W tym przypadku widać zwarcie 250mA jeszcze przed uruchomieniem. Jak można to było przeoczyć?

Model 8 i wcześniejsze mają insulatory w postaci naklejki a główny ekran termiczny (nad procesorem) mocowany jest stopem niskotopliwym. To bardzo ułatwia pracę. Zdejmuję, by mieć obraz niemal całości płyty, zobaczyć miejsca poprzedniej naprawy – bo czasem zdarzają się błędy.

Poziom 250mA to dużo, płyta jednak uruchamia się, więc można założyć, że uszkodzenie nie zawiera się w głównym zasilaniu. To zbyt dużo na uszkodzenie w logice, poza tym jest bezpośrednie – widzialne po podaniu napięcia zasadniczego (w miejsce baterii – 3.8V), przed uruchomieniem. Pozostają tylko obwody zasilania wtórnego i akcesoriów. Podstawowa metoda obrazowania, jaką jest termowizja nie znajdzie tu zastosowania, choć sporo podpowie. W tym przypadku płoną Hydra, główny PMU, procesor, VDD_odcięcie i sterownik USB.

Z pp3v0 korzystają także pamięć NAND, kamery i czujniki. Te pętle też trzeba zmierzyć. Przypomnę, napisano że udaje się odtworzyć urządzenie bez błędów – to niezwykle ważna informacja (rzecz jasna sam sprawdziłem), świadczy o poprawnej komunikacji. W związku z tym, hydra, sterownik USB, odcięcie przeciążenia VDD (TPS3700) nie są podejrzane. Główny PMU – D2422B0 także, skoro telefon w ogóle się uruchamia/startuje.

Pozostają kamery i anteny aktywne. Zacznę od kamer, bo system jest skomplikowany i wielopoziomowy. Gdzie najlepiej? Na kolektorach kamery głównej i zespołu czujników z kamerą FaceTimeHD. I to właściwie koniec poszukiwań… pp3v0_prox_als_con na pinie 34 ma wartość OL i 0.007 w trybie ciągłości. Dodatkowo, ślady czyszczenia lekkiej korozji przy c4261. Wydobycie spod kleju tego kondensatora 2.2uF 6.3V 0201, wymiana na niskoprofilowy (zgodnie z informacją w instrukcji serwisowej) i wymiana jego cewki filtrującej FL4260 10ohm 750MA (bo też była dość zielona) rozwiązała problem. Telefon uruchamia się normalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *