iPhone X – nie uruchamia się #2

iPhone X, z brakiem reakcji na zasilacz. Ekran pozostaje czarny. Działał… działał… i przestał. Telefon wcześniej już naprawiany, po upadku, rozbiciu ekranu. Spodziewam się braków „w uzębieniu” płyty głównej.

Usunięte kondensatory, nawet najmniejszych pojemności w iPhone X, wprowadzają zniekształcenie w ciągłości pracy. Z czasem doprowadza to do uszkodzenia kolejnego, z powodu zwiększonego, nie projektowanego obciążenia dodatkowymi cyklami pracy.

Stały fragment gry – w przypadku „zimnych” urządzeń, należy wyjąć płytę z obudowy i za pomocą zewnętrznego zasilania, bez podłączonych akcesoriów zmierzyć warunki prądowe. Pomiar samych linii głównych nic nie wniesie. VDD_Main – brak nieprawidłowości, Bat_VDD – również. Podłączenie DCPS bezpośrednio do płyty pokazuje drenaż ponad 700mA. To prąd zwarciowy, który opróżnił baterię. Mam nadzieję, że będzie możliwe jej „podniesienie”. Często jednak, kiedy telefon dociera do mnie, dla baterii jest już za późno.

Separacja płyty ujawniła zwarcie w części A płyty (core). W obrazie termicznym płonie booster – układ uzupełniający napięcie podstawowe głównego zasilacza w przypadkach wysokiego zapotrzebowania na energię. Rzadko się zdarza, że układ tej klasy ulega uszkodzeniu wewnętrznemu. Decyduję się na zdjęcie boostera i pomiar poszczególnych kondensatorów w linii.

Uszkodzony c3112 18uF 6.3V w obudowie 0402-0.1mm został wymieniony. Dodatkowo, znalazłem kilka ubytków w kondensatorach obu części płyty, domyślam się, ze po wcześniejszej naprawie (ślady zalania – jednak). Lutowanie obu części płyty i kontrola napięcia podstawowego nie ujawnia problemów. Po montażu wszystkich elementów, telefon uruchamia się normalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *