iPhone XR nie aktywuje się

iPhone XR chciał zmienić właściciela, dlatego został wylogowany z usług przy resecie całkowitym i przenoszeniu danych do nowej słuchawki, co przebiegło bez przeszkód. Kolejnego dnia wrócił z informacją – nie można aktywować.

istnieją przynajmniej cztery powody przez które iPhone XR nie aktywuje się podczas instalacji

Pierwszym i podstawowym będzie z pewnością błąd wersji systemu lub nieprawidłowości w obliczeniu daty i godziny systemowej. Drugim, błąd potwierdzenia numeru seryjnego procesora komunikacyjnego (więc problem numeru imei i firmware_modemu). Trzecia, potwierdzenie gotowości podsystemu Stockholm (więc problem z „Secure Enclave”, wymagający nieco wiedzy). Czwarty, niezgodność pliku kontrolnego syscfg (więc problemy z dostępem do NAND i NOR bez wdawania się w szczegóły).

Diagnostyka, w tym przypadku polega na eliminacji podejrzeń. Właśnie odbudowałem sobie wersję IOS, więc pierwszy scenariusz nie pasuje. Mogę odczytać numer imei oraz widzę wersję baseband’u. Drugi scenariusz także nie pasuje. Od właściciela dowiedziałem się, że jest jego pierwszym właścicielem i nie był nigdy wcześniej naprawiany (co sam mogę potwierdzić organoleptycznie – brak śladów wewnątrz telefonu). Pozostaje trzeci scenariusz – błędy komunikacyjne z NFC (układ Stockholm).

Pomiar elementów pasywnych w okolicy kości NFC ujawnił tylko jedną nieprawidłowość, w linii PP_NFC_VREF spodziewałem się zakresu nieskończonego, otrzymałem niską rezystancję na poziomie około 0.12. Doświadczenie podpowiada, że jest to obraz przegrzanego lutowia bezołowiowego, być może na skutek wyższej od oczekiwanych częstotliwości z uszkodzonego kondensatora. Zdecydowałem się na reballing kości NFC oraz (przy okazji) wymianę kondensatora w tej linii (0.22uF 6.3V 0201). Problem został rozwiązany, telefon aktywował się bez niespodzianek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *