iPhone 11 – jak wymienić baterię

iPhone 11 ma już dwa lata. Średnie zużycie baterii w takim okresie wynosi 9-15%

Rekordzista, który wpadł mi w ręce to ok 4% poniżej pojemności fabrycznej. Jak? – ładowany wyłącznie indukcyjne. Jeśli przez kabel – tylko z komputera. Tak, to dość powolna metoda ładowania telefonu ale jednak wygodna w pewnych okolicznościach.

Kiedy więc i dla kogo jest wskazana wymiana baterii? Na podstawie moich, serwisowych doświadczeń wynika, że bateria jeśli jest normalnie eksploatowana, jej sprawność nie odbiega od normy. Problemy z baterią mają (na chwilę obecną) wyłącznie telefony wcześniej rozbite, z mechanicznie uszkodzoną baterią, zalane a w wyniku tego, leżakowane przez okres kilku, kilkunastu tygodni. Wtedy, drenaż ogniw z powodu zwarcia do masy robi spustoszenie. Inne powody, także spotykane mają ciągle charakter indywidualny.

Demontaż baterii będzie także podyktowany koniecznością wymiany rozbitego szkła obudowy – bez względu na jaką z dostępnych metod się zdecydujesz, zawsze lepiej będzie dla całości przedsięwzięcia wyjąć baterię (zwłaszcza) oraz inne, wrażliwe elementy. O tym jednak, w innym rozdziale.

Wymiana baterii, jak w poprzednich modelach jest czynnością dość prostą i można bezpiecznie wykonać ją na własnym, kuchennym stole ( zgodnie z misją studionapraw.pl ). Wyjątkiem jednak będą przypadki, w których bateria jest w stanie prądowo – „agonalnym” – bo jej stan będzie sugerował wciąż istnienie powodu jej problemu.

Wcześniej jednak – o zasadach bezpieczeństwa przy pracy z prądem i urządzeniami elektronicznymi przeczytasz TU: – (namawiam do zapoznania się z tym wcześniej) oraz wymaganych narzędziach: o narzędziach ręcznych…  a o samej 11-ce – u źródła.

Zaczynam od ekranu – stały element w Apple. Zostało to już opisane tutaj, polecam zapoznanie się z tematem przed rozpoczęciem prac.

Dobrym zwyczajem będzie usunięcie starej (jednorazowej) uszczelki ekranu. Drobiny piasku, brud i inne obrzydliwości zrujnują szczelność na nowo mocowanego ekranu. Wyczyść za pomocą pałeczki bawełnianej i izopropanolu (lub innego, dowolnego środka odtłuszczającego, jak aceton – uwaga, rozpuszcza kleje, więc ostrożnie; lub środek odkażająco-dezynfekujący na bazie alkoholu).

Zadanie, które stoi przed tobą, odklejenie odłączonej baterii jest niezwykle proste. Dobrze jednak znać metodę. Oczywiście, można zrobić to… jak wszyscy, zwyczajnie odkleić baterię. Czasem jednak, nie wychodzi. Taśma kleju się urywa (właściwie, to zawsze), trzeba użyć kombinatoryki by sobie z tym poradzić.

Często bateria nie wytrzymuje, wygina się (co wpływa na jej kondycję) czasem łamie się lub warstwy ochronne zostają uszkodzone (przebite) ostrym narzędziem, co w konsekwencji doprowadzi do puchnięcia lub nawet samozapalenia (czasem eksplozji). Taka prawda o polimerach litowych.

Usuń gumową naklejkę, znajduje się po prawej stronie silnika wibracyjnego (zaznaczonego kolorem zielonym). Odkręć trzy śruby, zaznaczone zielonymi kołami. Silnik wibracyjny możesz bezpiecznie odłączyć używając plastikowego spugera. Nigdy nie używaj do tego ostrych, metalowych narzędzi jak noże czy pęsety.

Pozostaje odkleić taśmę trzymającą baterię: sześć „plasterków” czarnej taśmy (zaznaczonych powyżej pomarańczowym prostokątem), to miejsce od którego zaczniesz. Delikatnie (może paznokciem lub innym precyzyjnym narzędziem) odchyl czarną taśmę i pociągnij. Nie pęknie. Pociągnie za sobą białą, sprężystą strukturę. To klej epoksydowy, niezwykle wytrzymały i ciągliwy. Nawiń końcówkę taśmy na pęsetę, pociągnij do siebie i nawiń ponownie. Zbyt długi kawałek rozciągniętego kleju przerwie się, to dość uciążliwe. Powtórz czynność dla każdego kawałka oddzielnie.

Po wszystkim. Czas trwania całej operacji to 5-15 minut. Wrażenia: bezcenne, podobie jak oszczędność pięniędzy.

Trochę jeszcze o kosztach i konsekwencjach

Ważna informacja: bateria w iPhone 11 jest elektronicznie podpisana. Każda, nieautoryzowana wymiana będzie skutkowała uruchomieniem zabezpieczenia:

„Jeśli widzisz ten komunikat, oznacza to, że nie można zweryfikować baterii w telefonie iPhone i nie są dostępne informacje o jej kondycji. Może się tak stać, jeśli zainstalowano baterię, która nie jest nową, oryginalną baterią”.

Koszt wymiany baterii w sieci autoryzowanej wynosi średnio 329 zł (cena może różnić się w poszczególnych sieciach) i jest obarczony obostrzeniami (m.in: brak modyfikacji, dużych uszkodzeń itd). W warsztatach naprawczych 199-250 zł i więcej. Bateria, nawet „oryginalna” w sieci kosztuje od 45 zł. Doliczając koszt własnej pracy w niedzielne popołudnie, na własnym, kuchennym stole – oszczędność: bezcenna. Poziom skomplikowania – 1

pozdrawiam, bert.harmidomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *