iPhone X wymiana baterii / wibrator i głośnik

We wrześniu 2022 roku mija piąty rok w użyciu. Czeka Cię w iPhone X wymiana baterii ? Nic trudnego, nic drogiego… no, przynajmniej na własnym, kuchennym stole, zgodnie z misją studianapraw.pl

<< — powrót do menu

W iPhone X wymiana baterii to nie magia. Odkręć śruby, wymień ogniwo, zakręć śruby. Gotowe.

Słowem przypomnienia, należy posiadać przed rozpoczęciem pracy komplet elementów wymiennych, tj nową uszczelkę ekranu, nową baterię oraz nowy klej do baterii. Przydałaby się także uszczelka głośnika głównego (niestety, niewiele sklepów posiada je w ofercie (pewnie z powodu kosztu – całe 0.50zł).

Zdemontuj ekran i odłóż na bok, nie będzie potrzebny aż do czasu montażu końcowego. Cały proces opisałem już wcześniej, więc i tam Cię odsyłam.

Bateria jest przyklejona na pasku polimerowym, nieco przypominającym gumę. Czasem można kupić baterię z już naklejonym paskiem kleju. Nie jest to wielka oszczędność ale jednak. Skorzystaj z okazji lub naklej swój kawałek kleju na tylną stronę baterii. W tym celu zdejmij niebieską folię a odkrytą powierzchnię przyłóż do baterii. Mniej więcej na środku, gdzie czarne, wystające „uszy” powinny symetrycznie wykraczać poza obrys baterii. Kiedy już wypozycjcnujesz klej, dociśnij go lekko a „uszy” zawiń do bocznych krawędzi baterii. Nie zdejmuj jeszcze fioletowego filmu zabezpieczającego. Odłóż baterię z klejem na bok.

Wymontowanie starej baterii

Często się zdarza, że z powodu oszczędności czasu ktoś stara się wyrwać baterię ciągnąć w górę za „uszy” – zawinięte na bocznych krawędziach baterii czarne elementy kleju baterii. Niestety, klej się rwie w najmniej oczekiwanym momencie, pechowcy z powodu nadmiernej siły, jakby zupełnie przy okazji wbijają gdzieś pęsetę, przyczyniając się do dodatkowych zniszczeń i kosztów. W końcu samą baterię pozostaje wyciąć, bo nie ma innej już możliwości na bezpieczne jej wyjęcie.

By tego wszystkiego uniknąć, rozbierz elementy przy podstawie baterii. Nie wymaga to specjalnie dodatkowego czasu, trwa może dwie minuty ekstra. Odkręć zaznaczone czerwonymi kołami śruby i odchyl blaszkę o 90 stopni. Pod nią będzie kawałek elektroniki i taśma sięgająca do portu. Ta blaszka, to tylko braket zabezpieczający ale od jej spodu przyklejony jest modulator anteny (skutecznie poprawia zasięgi urządzenia). Wypnij konektor z portu.

Odkręć śruby zaznaczone kolorem pomarańczowym. Głośnik podnieś za górną krawędź. Jego część przylegająca do obudowy jest przyklejona uszczelką – przy zdejmowaniu zostanie uszkodzona (to ta za 0.50zł). Pozostaje wibrator (Taptic Engine) i jego konektor do wypięcia. Nie spodziewaj się tu problemu.

Powyższe czynności doprowadziły Cię do momentu wyklejenia samej baterii. Ta, przyklejona jest na identycznym pasku klejowym, który już znasz. Na dolnej krawędzi znajdziesz trzy, czarne paski a na górnej jeden. Odklej je delikatnie pęsetą i nawiń. Pociągnij… i znowu nawiń trochę. Potrwa to chwilę ale pozwoli bezstratnie wyciągnąć dosłownie klej spod baterii, nie wyrządzając niczemu krzywdy. Po wyjęciu czwartego paska, bateria nie będzie się już trzymać obudowy.

To dobry moment, by wkręcić wyjęte przed chwilą wibrator i głośnik główny. Postępuj w kolejności odwrotnej: ustaw wibrator w odpowiednim miejscu i wepnij jego konektor. Wkręć śruby. Wstaw głośnik, wepnij konektor, przyłóż braket z modulatorem, wepnij jego konektor i wkręć śruby.

Pozostaje już tylko zdjąć z wcześniej naklejonego na spód baterii kleju fioletową folię i ułożyć baterię w obudowie. Zanim przyłożysz (masz tylko jedną szansę – taśma klejowa jest jednorazowa) ukształtuj (przez wygięcie taśmy ) i wepnij konektor baterii do portu – pomoże to określić właściwe położenie baterii. Postaraj się ustawić ją tak, by spoczęła mniej więcej w równych odległościach od krawędzi obudowy i płyty głównej. Kiedy przyłożysz (przykleisz) baterię, nie zapomnij wyjąć konektora baterii z płyty głównej !

Jeśli nie planujesz innych prac z obudową (pamiętaj o wyjętym konektorze z portu baterii) wklej uszczelkę ekranu oraz wepnij i sprawdź ekran – zgodnie z instrukcją w pozycji „wymiana ekranu” Następnie wpasuj go i wkręć śruby zabezpieczające. Koniec.

<< — powrót do menu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *