iPhone 11 – demontaż płyty głównej

Powodów, dla którego należy wyjąć płytę główną jest co najmniej kilka. Dla bezpieczeństwa, dla wygody.

Płyta główna iPhone 11 to zlutowany sandwich, podobnie jak w modelach z rodziny X/XS. Pozwala to na umieszczenie większej ilości podzespołów (niezbędnych) na mniejszej powierzchni netto. Podobnie, jak wieżowiec – więcej upchanych biur, w górę.

O zasadach bezpieczeństwa przy pracy z prącem i urządzeniami elektronicznymi przeczytasz TU oraz wymaganych narzędziach: o narzędziach ręcznych… natomiast o samym 11 – u źródła. 

Można to zrobić na dwa sposoby. Szybszy, często wykorzystywany przez zaawansowanych serwisantów i ignorantów, którzy nie zwracają uwagi na czekające po drodze niespodzianki. Drugi – bezpieczny i wymagający nieco więcej pracy. Więcej, znaczy w tym przypadku 3-4 minuty! Warto, z uwagi na małe szanse uszkodzenia płyty podczas wysuwania (właściwie, powinienem napisać „wyszarpywania” to tak zazwyczaj to wygląda).

Jak zwykle, zaczynam od zdjęcia ekranu. Szczegóły zostały opisane w rozdziale „demontaż ekranu” do którego odsyłam.

Kolejnym elementem wspólnym jest „demontaż czytnika SIM” bez którego operacja nie będzie dała się przeprowadzić.

Metoda I

Metoda stosowana przez zaawansowanych techników, z „pewną ręką”. Pozwala zaoszczędzić trochę czasu, zwłaszcza na szukanie bezpiecznego miejsca do chwilowego przechowania zespołu kamery głównej, narażonej na działanie kurzu a szerzej mówiąc na przedostanie się kurzu i wilgoci pod soczewkę kamery. Tak, wiem… ktoś powie co tam, przecież nic się nie dzieje złego… Do czasu, tak. Wszystko zależy jaką jesteś osobą. Ktoś lubi porządek, odłoży kamerę do elektrostatycznego worka. Ktoś inny, rzuci na stertę śmieci, przesunie niechcący… spadnie. Dość często działo się tak z guzikami Touch.ID. Możesz wierzyć lub nie, ale sporo guzików za czasów „panowania” rodziny 6 i 6s nie działała z powodu… pomyłki. Pomyłki podczas instalacji. Dużo telefonów, dużo guzików na stole, bałagan. Resztę sobie potrafisz wyobrazić. Złość, pretensje… „ale oddałem/am z działającym guzikiem”. Odpowiedź zazwyczaj zawsze była podobna: „… ale przestało i nie da się naprawić”. Pamiętam przypadek, kiedy trafił do mnie właśnie taki iPhone 6, by sprawdzić czy rzeczywiście guzik został uszkodzony przez serwis czy po prostu uszkodził się podczas rozbicia ekranu. Inny numer seryjny wyklucza awarię w ten sposób tłumaczoną. Na szczęście, w tamtym przypadku dość szybko udało się właścicielowi wrócić do wcześniejszego warsztatu (w Warszawie) i odzyskać „swój” guzik.

Dwie tulejki dystansowe, zaznaczone kołem w kolorze zielonym, z umieszczonym pod taśmami kamery głównej i braketem. Odkręć tulejki, wypnij taśmy kamery głównej. Pod nimi, zaznaczone prostokątem w kolorze żółtym znajdują się konektory zespołu TrueDepth – z kamerą przednią, podczerwoną i projektorem. Głębiej, zaznaczone przerywanym prostokątem w kolorze zielonym, kolejne trzy taśmy. To anteny i guziki obudowy. Taśmy odłącz i odegnij, płyta pozwoli się delikatnie wysunąć w dół (jeśli pamiętałeś co powyżej i odłączony został już czytnik SIM ).

Metoda II

Podobnie, jak w pierwszej metodzie, zaczynam od zdjęcia ekranu oraz wyjęcia czytnika SIM. Kolejnym krokiem będzie, także już omawiany – demontaż kamery przedniej i głównej. Pozwoli to na bezkonfliktowe wyjęcie płyty głównej, bez szarpania, przecinania taśm krawędziami płyty głównej czy nawet wyginaniem płyty podczas próby wyjęcia i pękania delikatnych połączeń sandwicha. To z kolei zaoszczędzi pieniędzy na opłacenie technika, któremu będzie trzeba oddać płytę główną do poprawy lutowania. Dodam na marginesie, że ciągle z tym są problemy i naprawdę sporo techników ciągle tej umiejętności nie opanowało. Nie wymagam jej także od Ciebie.

Pozostaje już tylko odłączenie konektorów taśm guzików i anten, w górnej części telefonu oraz anteny dolnej – w dolnej części telefon. Tuż obok portu ładowania (który został odłączony podczas odłączenia czytnika SIM).

pozdrawiam, bert.harmidomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *